W dziedzinie rozwoju osobistego można wyróżnić wiele metod pracy z drugim człowiekiem. Od coachingu indywidualnego, spotkań mentoringowych, przez odbywające się w grupie szkolenia, warsztaty i treningi interpersonalne, aż po coaching grupowy, w którym każdy realizuje swój osobisty cel, a jednocześnie uczestnicy grupy stanowią dla siebie wzajemne wsparcie.
Podręcznik Coaching grupowy, autorstwa Joanny Greli, Rafała Szewczaka i Michała Bloch, to nie tylko solidna dawka wiedzy, ale także zbiór przykładów z życia, które potwierdzają skuteczność tej metody w pracy w różnorodnych kontekstach – w biznesie, edukacji, organizacjach non-profit. Autorzy przekonują, że można korzystać z niej na wiele sposobów i w różnych środowiskach – np. pracując z przywódcami firm i menedżerami wielkich korporacji, z uczniami, kobietami wracającymi do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka, osobami bezrobotnymi itd.
Niewątpliwym atutem książki jest jej praktyczny wymiar. Szczegółowo opisano przebieg procesu coachingu grupowego, podano mnóstwo narzędzi i struktur możliwych do zastosowania podczas pracy z grupą, np. Action Learning, Grupy Balinta, Metoda Aktywizująca Przeżywanie, czy autorska Metoda Analizy Grupowej. Poza tym wskazano, jakie kompetencje są niezbędne coachowi grupowemu, na co powinien zwracać uwagę i co może zrobić, aby się dalej rozwijać. W książce nie zabrakło również cennych case study ukazujących przebieg procesów coachingu grupowego.
Opinie i rekomendacje:
Osoby pracujące z grupami chętnie sięgają po nowe narzędzia, poszukując sposobu na efektywne działanie, które przełoży się na proces skutecznej zmiany ich klientów. Profesjonalny coaching oferuje metody i narzędzia, z których coraz chętniej korzysta biznes, świat sportu, organizacji non-profit czy też klienci indywidualni. W książce w rzetelny sposób przedstawiono możliwości wykorzystania coachingu w kontekście grupowym. Polecam ją każdemu, kto pracuje z grupami i chce to robić w sposób profesjonalny, zgodnie z najwyższymi standardami, na straży których stoją takie organizacje jak International Coach Federation.
Artur Michalski, Prezes Zarządu ICF Polska
„Coaching grupowy” to maksymalnie praktyczny poradnik z wieloma ćwiczeniami i narzędziami nie tylko dla coachów, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę w tym obszarze, ale także dla tych, którzy poszukują właściwej dla siebie metody rozwojowej albo interesują się coachingiem, a w przyszłości sami chcą zostać profesjonalnymi coachami. Polecam.
Ewa Walenda, redaktor naczelna „Personel i Zarządzanie”
Każdy specjalista wspierający rozwój potencjału i chcący pracować coachingowo z grupami na pewno znajdzie w tej książce wiele inspiracji i poszerzy swój warsztat pracy. Przeczytałam ją z dużą ciekawością i z prawdziwą przyjemnością i będę ją polecać swoim studentom coachingu profesjonalnego.
Dr Lidia D. Czarkowska, dyrektor Centrum Coachingu i Mentoringu Akademii Leona Koźmińskiego
Książka „Coaching grupowy” to jedna z niewielu publikacji na polskim rynku traktująca o tej metodzie rozwoju. Tym bardziej cieszy wysoki poziom merytoryczny publikacji. Coaching grupowy dopiero zdobywa w Polsce popularność. Niewielu jest wykwalifikowanych coachów mających zarówno odpowiedni warsztat, jak i na tyle bogate doświadczenie w prowadzeniu podobnych procesów, by napisać podręcznik czy poradnik. A tak właśnie należy traktować tę książkę – jako przewodnik
po metodzie, swoistą „instrukcję obsługi”.
Grzegorz Zawiłowski, certyfikowany Coach MLC, akredytowany Coach i Superwizor Izby Coachingu, członek zespołu CC Innovation
Partnerzy merytoryczni: ICF Poland, Centrum Coachingu ALK, Izba Coachingu
Patroni medialni: Personel&Zarządzanie, Treco, HRPolska
Książka w sprzedaży na www.slowaimysli.pl oraz w najlepszych księgarniach w całej Polsce.
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą Przyszłość.
Projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1:
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej
realizacja: Netizens Peppermint
Dolacz do nas