Wyszukiwanie

wyszukiwanie zaawansowane >

Aktualności

Czy wiesz, dlaczego czekolada może zastąpić syrop na kaszel?

16 stycznia 2013 09:00
Czy wiesz, dlaczego czekolada może zastąpić syrop na kaszel?

Ciągłe kasłanie może denerwować jego posiadacza i… otoczenie. Ale zamiast do apteki, lepiej udać się do spożywczego po tabliczkę czekolady. Dlaczego?

W jaki sposób słodkość może działać dobroczynnie na gardło? Okazuje się bowiem, że zawarta w ziarnach kakao teobromina zmniejsza uporczywe objawy kaszlu. Przewlekły kaszel może więc nie mieć już szans.

Uczeni zbadali już działanie teobrominy na nerwy czuciowe. Wyniki wykazały, że może ona blokować funkcjonowanie nerwów czuciowych, a to zatrzymuje odruch kasłania, to zaś jest skuteczniejsze od powszechnie stosowanej kodeiny.

Prof. Alyn Morice, autor badań tłumaczy, że teobromina przynosi ulgę osobom borykającym się z przewlekłym kaszlem. Niesie jednak ryzyko przyrostu masy ciała. Teobromina znajduje się nie tylko w czekoladzie (najwięcej znajdziemy jej w gorzkiej czekoladzie - ok. 10 gramów, mleczna natomiast ma jej 5 gramów), ale także w herbacie i yerba mate. Oprócz działania zmniejszającego odruch kasłania, pobudza czynność serca i rozszerza naczynia krwionośne (nie bez powodu więc czekolada uważana jest za jeden z najlepszych afrodyzjaków…).

Badania opublikowane w 2005 roku w Imperial College London zawierają informację, że teobromina ma większe właściwości przeciwkaszlowe od kodeiny, z powodu wpływu na aktywność nerwu błędnego. Dodatkowo jest pomocna w leczeniu astmy zwiotczając mięśnie gładkie, znajdujące w oskrzelach.

Z pewnością nikt nie odmówi tak pysznej kuracji na kaszel…

Pozdrawiam,
Sabina Piętka
Zespół Treco

Dolacz do nas

Mój panel

Dodaj nowy moduł
Treco | logo

Zaloguj się lub zarejestruj

Masz już konto? Zaloguj się do portalu za pomocą formularza.
Jesteś nowym użytkownikiem? Zarejestruj się w jednym prostym kroku.

Innowacyjna gospodarka

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą Przyszłość.

Projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1:
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

realizacja: Netizens Peppermint