Bajki

Możesz zmienić

2010-12-20 10:07:44

Bohaterką jest żona pewnego sklepikarza, która przez swoją niechęć do zmian postępowała zawsze w ten sam, bezpieczny w swoim odczuciu sposób. Jedno wyuczone i akceptowane rozwiązanie było dla niej najodpowiedniejsze. Dzięki interwencji mądrego mistrza, który pokazał jej korzyści płynące ze zmiany, zaczęła działać w inny sposób.

Sklepikarz ciężką pracą i uczciwością sprawił, że jego rodzina stała się zamożna. Jego żona, pamiętając jednak czasy biedy i ubóstwa, mimo dużej ilości pieniędzy, zawsze przygotowywała mężowi jeden najtańszy i najprostszy posiłek - miskę ryżu z wodą. Mężczyzna nie potrafił przekonać żony do zmiany przyzwyczajenia uprzykrzającego mu życie. Zaprosił więc do domu mistrza, by ten porozmawiał z jego małżonką. Mistrz zjawił się na umówione spotkanie kilka godzin przed czasem. Zakłopotana kobieta chciała w jakiś sposób zająć mężczyznę, by umilić mu czas oczekiwania na męża. Zaproponowała, że nauczy mistrza gry towarzyskiej: papier, kamień, nożyce. Mistrz zgodził się chętnie na grę, ale wydawało się, że nie potrafi zrozumieć jej reguł. Cały czas bowiem jego dłoń pokazywała papier. Mimo usilnych próśb i sugestii gospodyni, mężczyzna uparcie pokazywał papier. Gra stała się bezsensownie przewidywalna. Zirytowana kobieta wykrzyknęła mistrzowi, że „może zmienić” sposób gry. Po chwili uciszyła się i podziękowała za lekcję. Od tej pory sklepikarz jadał bogate, smaczne i wykwintne posiłki.

 

Historia ta ukazuje korzyści płynące z akceptowania i wprowadzania w życie zmian, tym samym motywuje do podobnego działania. Bajka uświadamia, że zawsze istnieje możliwość zmiany. Żaden sposób działania nie jest narzucony odgórnie raz na zawsze. Zmiana zależy tylko od chęci człowieka.

Dolacz do nas

Mój panel

Dodaj nowy moduł
Treco | logo

Zaloguj się lub zarejestruj

Masz już konto? Zaloguj się do portalu za pomocą formularza.
Jesteś nowym użytkownikiem? Zarejestruj się w jednym prostym kroku.

Innowacyjna gospodarka

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą Przyszłość.

Projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1:
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

realizacja: Netizens Peppermint