Wyszukiwanie

wyszukiwanie zaawansowane >

Artykuły Artykuły

Pierwsze wrażenie w rekrutacji - ufać czy nie?

30.04.2015
Pierwsze wrażenie w rekrutacji - ufać czy nie?

Zdarza się, że już w pierwszej minucie spotkania z kandydatem do pracy mamy pewne przemyślenia, które mogą rzutować na cały proces rekrutacyjny. Warto zatem wiedzieć, jak interpretować i od czego zależy pierwsze wrażenie.


Rozpoczynamy spotkanie rekrutacyjne, wchodzimy do sali, w której czeka na nas kandydat do pracy, ściskamy rękę i przedstawiamy się, i… od początku interpretujemy pewne sygnały, które do nas docierają. Jaką wagę powinniśmy im przypisywać oraz jak je interpretować? Proponuję prześledzenie procesu nazywanego potocznie pierwszym wrażeniem.

Aby prześledzić, jakim szlakiem biegną informacje z naszego otoczenia, które są później przetwarzane w naszym mózgu, możemy zacząć od wrażeń zmysłowych, które docierają do nas jako obrazy, zapachy, dźwięki, informacje dotykowe, a nawet informacje podprogowe czy tak zwane pozazmysłowe. Przykładowo - docierające do nas bodźce wzrokowe są odbierane przez siatkówkę, czyli grupę komórek wewnątrz oka. Następnie informacje te są przekazywane nerwami wzrokowymi do obszaru położonego z tyłu mózgu, który przetwarza obrazy. Samo oko nie wie, co widzi. Po prostu zapisuje to, co znajdzie w naszym środowisku w formie wzorów kolorów, kształtów, cieni czy jasności. To mózg przypisuje obiektom znaczenie, nazywając to co widzimy. Mózg również upraszcza to, co zauważamy, odfiltrowując sporą część impulsów przekazywanych z oka. Formułuje pierwsze wrażenia o obiektach, które rejestrujemy i dzieli je na ogólne kategorie. Można stwierdzić, że podejmuje on decyzje o tym, co jest istotne, czego powinniśmy być świadomi.

Aby zrozumieć, jak mózg „opracowuje” świat, odfiltrowując wiele informacji i stwarzając bardzo uproszczony obraz, prześledźmy moment, kiedy po raz pierwszy spotykamy jakiegoś kandydata do pracy

Po określeniu, że obiekt, który napotykamy należy do kategorii „kandydat do pracy”, dalej klasyfikujemy go jako pasującego lub nie do naszego schematu. Część informacji przechodzi do tak zwanego układu limbicznego, zbioru struktur głęboko w mózgu, które odgrywają ważną rolę w regulacji emocji, motywacji i pamięci. Z punktu widzenia ewolucji układ limbiczny jest bardzo stary, stanowi element prymitywnej części mózgu, którą posiadają również niższe gatunki zwierząt. Struktury w układzie limbicznym są odpowiedzialne za nasze natychmiastowe, instynktowne reakcje na rzeczy i ludzi. To nasze pierwotne reakcje - czy żywimy do obiektu pozytywne czy negatywne uczucia, czy nas przyciąga czy odpycha, czy jest dobry czy zły?

Do układu limbicznego należy ciało migdałowate. Jest to część naszego układu ostrzegającego nas przed niebezpieczeństwem, odpowiedzialna za wywoływanie takich emocji jak strach i gniew, czyli silnych reakcji emocjonalnych, które są niezbędne w krytycznych, zagrażających życiu sytuacjach. Emocje rodzące się w ciele migdałowatym przygotowują nas do słynnej reakcji „walki lub ucieczki”. Ciało migdałowate jest niezwykle ważne dla naszych społecznych interakcji. Z drugiej strony reakcja wywołana przez ciało migdałowate, tak potrzebna naszym prehistorycznym przodkom, może powodować fałszywy alarm w przypadku naszych obecnych sytuacji społecznych. Właśnie dlatego spotykając obcą osobę, od razu czujemy, czy tę osobę lubimy czy nie.

Należy się jednak przemyśleć, czy warto bez zastanowienia wierzyć sygnałom, które otrzymujemy z tej części mózgu

Przecież strach i gniew to reakcje pierwotne, które bardziej pasują do ucieczki przed czy walki z tygrysem szablozębnym niż pracy w biznesie w obecnych czasach. Czy sytuację rekrutacji można opisać tak prostymi mechanizmami jak „ucieczka czy walka”?

Na szczęście w tym samym czasie, kiedy dane są przesyłane do układu limbicznego, inne szlaki nerwowe kierują je do kory mózgowej - szczytowego osiągnięcia ewolucji człowieka. Mieści się ona na zewnętrznej powierzchni mózgu. Jest to część związana z wyższymi funkcjami rozumowania, analizy i logiki - ośrodka racjonalnego myślenia. Tutaj właśnie zachodzi bardziej dokładna analiza osoby. Może zatem pojawić się bardziej szczegółowe i właściwe zrozumienie. W tej części mózgu rodzą się nasze świadome myśli i przekonania o innych. Tu też powstają stereotypy. A kiedy negatywne stereotypy połączą się z negatywną reakcją emocjonalną wywołaną przez ciało migdałowate, powstaje złe pierwsze wrażenia, którego nie możemy się pozbyć przez cały czas trwania rozmowy rekrutacyjnej.

Stereotypy należą do grupy tak zwanych błędów oceny. Stereotypy ujawniają się w trakcie oceny w formie uprzedzeń, których często osoba oceniająca nie jest świadoma.

Aby nie ulegać stereotypom należy:

  • uświadomić sobie swoje osobiste uprzedzenia - zrozumienie mechanizmu powoduje szybsze przejście do procesu analizy opartej na logicznym myśleniu,
  • obserwować zachowanie kandydata i analizować jego wypowiedzi w oparciu o wcześniej przygotowane i zdefiniowane kryteria,
  • zobiektywizować wywiad poprzez wprowadzenie dodatkowej osoby, pytań lub case’ów.

Całe szczęście, że obszar kory mózgowej, w którym zachodzi racjonalne myślenie oraz obszary odpowiedzialne za emocje w układzie limbicznym komunikują się ze sobą. Dzięki temu mamy zdolność świadomego modyfikowania naszych zwyczajowych reakcji poprzez uczenie się na nowo, nowe doświadczanie i warunkowanie. Nasza kora mózgowa podsuwając nam przestarzałe mechanizmy obronne może być również naszym wybawieniem. Poprzez uczenie się jesteśmy w stanie uwolnić się od prymitywnych odruchowych reakcji lękowych, wrogości, nienawiści i uprzedzeń, jakie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, jak i uzbieraliśmy w trakcie naszego życia. Uczmy się zatem i nie uprzedzajmy.

 

Katarzyna Borawska
Psycholog, doświadczony konsultant oraz ekspert w dziedzinie HR

Źródło: http://kadry.nf.pl/Artykul/11963/Pierwsze-wrazenie-w-rekrutacji-ufac-czy-nie/pierwsze-wrazenie-rekrutacja-i-selekcja-rozmowa-o-prace-spotkanie-rekrutacyjne/

Ocena:
Ocena: 0/6
Dolacz do nas

Mój panel

Dodaj nowy moduł
Treco | logo

Zaloguj się lub zarejestruj

Masz już konto? Zaloguj się do portalu za pomocą formularza.
Jesteś nowym użytkownikiem? Zarejestruj się w jednym prostym kroku.

Innowacyjna gospodarka

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą Przyszłość.

Projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1:
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

realizacja: Netizens Peppermint