Wyszukiwanie

wyszukiwanie zaawansowane >

Artykuły Artykuły

Niezdrowa praca przy komputerze

Justyna Kubiesa | 12.12.2011
Niezdrowa praca przy komputerze

W dzisiejszych czasach dostęp do komputera posiada niemalże każda dorosła osoba. Nieważne, czy jest to komputer stacjonarny, laptop czy najnowszy wynalazek - tablet. Wszystkie te urządzenia powodują u nas choroby, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

Pracując przy komputerze, spędzamy co najmniej 3 / 4 czasu pracy, siedząc i wpatrując się w monitor. Ta właśnie czynność niesie za sobą wiele zagrożeń dla zdrowia. Zaliczamy do nich przede wszystkim: choroby oczu, zmęczenie, żylaki czy pajączki na nogach, choroby kręgosłupa i narządów ruchu, zespół chronicznego zmęczenia, i depresję, a także bóle głowy, i migreny. Objawy każdego ze schorzeń ujawniają się dość późno i powoli, ale musimy pamiętać, że wcześniej wykryte, można szybciej wyleczyć.

Dobra postawa

Do najczęstszych dolegliwości, które towarzyszą nam w pracy przy komputerze, należą bóle pleców, barków, ramion, łokci oraz nadgarstków. Nieprawidłowa postawa, a także źle zorganizowane miejsce pracy, prowadzą do schorzeń, takich jak: dyskopatia, skrzywienie kręgosłupa albo ogólny ból spowodowany garbieniem się. Dlatego musimy zadbać o prawidłowo ustawione krzesło (powinniśmy siedzieć w pozycji prostej, nasze stopy muszą opierać się o podłoże), uważać, by nasze ręce nie wisiały w powietrzu, tylko łagodnie się opierały, a także w przerwie postawić na kilkuminutową gimnastykę. Wystarczy wyprostować klatkę piersiową, rozciągnąć plecy, zrobić kilka wdechów i wydechów, by poczuć się o wiele lepiej.

Szkodliwe promieniowanie

Spędzając co najmniej 7 czy 8 godzin przed komputerem, nasze oczy narażone są na działanie promieniowania elektromagnetycznego. Pracując przy komputerze, mrugamy mniej, a ciepło bijące od monitora powoduje często wysuszenie dolnej części oka. Może to prowadzić do pieczenia, łzawienia, a nawet pogorszenia wzroku. Dlatego też powinniśmy pamiętać, żeby siedzieć, będąc oddalonym od monitora o co najmniej 40 - 60 cm, nasze oczy natomiast powinny znajdować się w odległości 15 - 20 cm powyżej jego środka. Dodatkowo powinniśmy, w miarę możliwości, odejść od komputera, przewietrzyć się, a jeśli nie jest to możliwe, to starać się mrugać co 3 do 5 sekund, by jak najbardziej nawilżyć oko.

Pajączki

Choroba typowo kobieca, na którą narażone są panie pracujące w biurze, to pajączki bądź żylaki. Powodowane są zastojem krwi w żyłach, która odprowadzana jest do serca. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, do tego nadwaga, brak ruchu, a nawet predyspozycje genetyczne, prowadzą do nieestetycznych zmian na kobiecych nogach. Dlatego też panie powinny pamiętać, by w przerwach przespacerować się, wejść lub zejść po schodach albo wspinać się naprzemiennie na palce i pięty.

Czynniki psychosomatyczne

Oprócz wszystkich fizycznych zagrożeń nie możemy zapomnieć o psychicznych aspektach naszego zdrowia. Praca przy komputerze wymaga często dużej podzielności uwagi, skoordynowania w czasie kilku zadań, a przy tym nauki nowych umiejętności. Taki natłok spraw może powodować rozdrażnienie, skłonności do frustracji lub nagłych napadów złości, depresję, dezorientację, niepokój, a także zaburzenia koncentracji. Dlatego też powinniśmy umiejętnie zarządzać czasem pracy, a także czasem wolnym. Po pracy dobrze jest uprawiać sport, spędzić czas z przyjaciółmi, wybrać się do kina czy na koncert, czy też spędzić miły wieczór w domu, ogólnie rzecz biorąc - zrelaksować się tak, by kolejnego dnia pracować efektywniej.

Pracując przed komputerem co najmniej 40 godzin tygodniowo, musimy mieć świadomość, że - jak każdy - narażeni jesteśmy na ryzyko związane z chorobami zawodowymi. Nie można ich uniknąć, ale na pewno można im zapobiec. Dlatego też, jeśli tylko mamy okazję, powinniśmy odejść na chwilę od komputera, zrelaksować się, a potem pełni sił wrócić do pracy.

 

Justyna Kubiesa

Ocena:
Ocena: 0/6

Komentarze

Komentarze użytkowników

  • Eliza Dzioba | 12.12.2011 19:07
  • Dobrze, że ta tematyka jest poruszana. Czasem warto trochę nastraszyć możliwymi konsekwencjami, jeśli tylko może to przynieść pozytywne efekty - jak podaje artykuł będzie to nie tylko zdrowie fizyczne, ale i efektywniejsza praca. Zależeć na zdrowej pracy przy komputerze powinno więc nie tylko pracownikom, ale i pracodawcom.

Anna Mulewska
  • Anna Mulewska | 12.12.2011 16:49
  • Obecnie bardzo wiele zawodów opiera się na pracy przy komputerze i korzystanie z niego jest wręcz niezbędne dla wielu ludzi. Dobra postawa wymieniona w artykule oraz umiejętne zarządzanie czasem to według mnie najważniejsze zasady, których należy przestrzegać. Niestety w wielu firmach nie dba się o tego typu "szczegóły", pamiętajmy więc o nich sami.

Dolacz do nas

Mój panel

Dodaj nowy moduł
Treco | logo

Zaloguj się lub zarejestruj

Masz już konto? Zaloguj się do portalu za pomocą formularza.
Jesteś nowym użytkownikiem? Zarejestruj się w jednym prostym kroku.

Innowacyjna gospodarka

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą Przyszłość.

Projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1:
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

realizacja: Netizens Peppermint