treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Lifestyle

3 zasady sprawnej przeprowadzki

Dobra organizacja przeprowadzki pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze na pakowaniu mebli oraz ich transporcie, a także na zakwaterowaniu się w nowym lokum. Co zrobić, żeby przeprowadzka przebiegła szybko, sprawnie i niedrogo?

Po pierwsze: pakowanie

Jeszcze przed przeprowadzką warto zaplanować sposób pakowania elementów wyposażenia wnętrz. Należy dokonać selekcji własnego dobytku: pozbyć się wszystkiego, co jest nie do naprawienia lub czego od dawna się nie używało. Następnie warto zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju akcesoria do pakowania: kartony w różnych rozmiarach, pudełka czy wytrzymałe torby. Należy także zakupić elementy wypełniające i zabezpieczające zawartość pakunków: folię bąbelkową czy poduszki powietrzne. 

Przydatne podczas przeprowadzki mogą okazać się nawet stare czasopisma oraz papier, dzięki którym w skuteczny sposób zabezpieczy się zapakowane elementy wyposażenia wnętrz. Niezbędne będą również artykuły papiernicze, takie jak taśma klejąca i flamaster, dzięki którym będzie można opisać zawartość pakunku. W szczególności warto zaznaczyć delikatną zawartość, taką jak np. szkło czy kryształy. Przy rozkręcaniu mebli należy pamiętać o tym, by wszystkie elementy montażowe od nich pakować do osobnych pudełeczek lub woreczków strunowych. Najlepiej pakować dobytek względem pomieszczeń i nie mieszać w kartonach rzeczy z różnych pokojów.  

Po drugie: transport mebli

Nieodłącznym etapem przeprowadzki jest przewóz mebli. Można zdecydować się na wynajem firmy przeprowadzkowej lub wypożyczenie samochodu dostawczego. Każda para rąk do pracy będzie przydatna. Transport mebli powinien być przede wszystkim bezpieczny i dobrze zorganizowany. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, jego pojemność oraz wymiary, pakiet ubezpieczeń, a także dodatkowe wyposażenie, takie jak pasy do mocowania ładunków. 

Jeśli miejsce docelowe znajduje się niedaleko, wówczas można wynająć niewielkiego busa do przewozu mebli i wykonać kilka kursów. Gdy nowe lokum znajduje się w dużej odległości, warto zdecydować się na auto typu kontener lub meblowóz. 

Po trzecie: podejście

Należy zdać sobie sprawę, że żadna przeprowadzka nie jest idealna – dobrze zorganizowana powinna odbyć się jednak bez komplikacji i stresu. Rozpakowywanie powinno odbyć się zgodnie z planem, czyli przy wnoszeniu kartonów i pudeł do nowego lokum, najlepiej od razu ustawiać je w odpowiednich pomieszczeniach. 

Pierwszą czynnością po przeprowadzce powinno być skręcenie mebli oraz ustawienie ich w docelowy sposób. Dopiero wtedy można zabrać się za rozpakowywanie kartonów i pudeł. Ważne jest także to, by przewidzieć niektóre sytuacje: na przykład to, że nie uda się rozpakować wszystkich kartonów w jeden dzień lub to, że może się być tak zmęczonym, że nie będzie sił na przykład na ubranie pościeli. Można przygotować osobne pudła z gotowymi pościelami oraz kocami do spania, walizkę z piżamami, najpotrzebniejszymi kosmetykami i artykułami higienicznymi. Przydatna będzie podręczna apteczka, w której znajdzie się woda utleniona i plastry.

Zastosowanie się do powyższych zasad z pewnością zagwarantuje przeprowadzkowy sukces: od pakowania, przez przewóz mebli, po wprowadzkę do nowego miejsca.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.