treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Biometria
Lifestyle

Biometria i jej zastosowanie

Biometria rozumiana jest jako zespół cech fizycznych lub behawioralnych charakterystycznych dla konkretnej osoby. Znajduje ona powszechne zastosowanie we współczesnej gospodarce, umożliwiając bezproblemową identyfikację. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim zaawansowane technologicznie czytniki biometryczne.

Czym jest biometria?

Biometria to zespół cech fizycznych lub behawioralnych, które są charakterystyczne dla danej osoby. Identyfikatory biometryczne to między innymi:

  • linie papilarne,
  • tęczówka oka,
  • głos,
  • geometria palca.

Powyższe przykłady dotyczą biometrii statycznej, opartej na cechach fizycznych. Bazują na nich stosowane na szeroką skalę czytniki biometryczne. Tymczasem przedmiotem zainteresowania biometrii behawioralnej jest na przykład sposób trzymania przedmiotów, rytm uderzeń klawiszy bądź sposób chodzenia.

Zastosowanie biometrii we współczesnym świecie

Biometria znalazła powszechne zastosowanie przede wszystkim we współczesnej gospodarce. Pomaga uchronić się przed oszustwami finansowymi, wspomaga proces uwierzytelniania klienta oraz pozwala w lepszy sposób zarządzać dostępami. Dane biometryczne mogą posłużyć do uwierzytelniania zleconych transakcji finansowych, na przykład przelewów bankowych. Jednocześnie pozwalają w krótkim czasie potwierdzić tożsamość klienta, na przykład próbującego pozyskać informacje na infolinii bądź chcącego wypłacić pieniądze w banku, nie posiadając przy sobie dokumentu tożsamości. Uwierzytelnianie klienta okazuje się kluczowe również w kontekście uzyskania dostępu do swoich kont czy haseł. Czytniki biometryczne są dziś powszechnie wykorzystywane w zakładach, które inwestują w nowoczesne technologie. Dzięki nim można bez większego problemu zarządzać dostępami, na przykład do konkretnych obszarów. Ułatwia to codzienną pracę, a zarazem pozwala ograniczyć ilość procedur do minimum.

Biometria a kwestie bezpieczeństwa

Zastosowanie biometrii pozwala zwiększyć bezpieczeństwo klientów, pracowników czy nawet posiadanego mienia. Niemniej jednak pojawia się pytanie, czy gromadzone i przechowywane dane również są w pełni bezpieczne? Zgodnie z rozporządzeniem RODO, podmiot zbierający dane zobowiązany jest zapewnić im odpowiednią ochronę, a osoba zainteresowana musi wyrazić zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie. Warto więc mieć świadomość, że dane biometryczne, zwłaszcza w kontekście biometrii statycznej, są tak naprawdę rozpatrywane w kontekście danych osobowych.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.