treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

używane karty graficzne
RTV i AGD

Czy warto kupować używane karty graficzne?

Podczas kompletowania nowego komputera szybko można się przekonać, jak znacząco podrożały ostatnimi czasy karty graficzne. W ciągu zaledwie kilku miesięcy ich cena podskoczyła nawet o kilkadziesiąt procent. Nic więc dziwnego, że często miłośników grania w gry komputerowe kusi kupienie używanej karty graficznej. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy jest to dobry pomysł?

Wady i zalety używanych kart graficznych

Zanim zdecydujemy się na to, aby wybrać używaną kartę graficzną, najpierw warto się zapoznać dokładnie z tym, jakie są zalety, lecz przede wszystkim wady takiego rozwiązania. Czym zatem cechują się karty z drugiej ręki?
Do najważniejszych zalet takiego modelu zaliczyć trzeba przede wszystkim jej cenę. Używane wersje można nabyć znacznie poniżej ceny rynkowej nowego egzemplarza, co oczywiście powoduje, że można pokusić się o kupienie nieco mocniejszej karty.
A co z wadami? Oczywiście najważniejszą z nich jest to, że kupując taką kartę, podejmuje się ogromne ryzyko. Wizualnie nie da się bowiem stwierdzić, w jakiej dana karta jest kondycji. Jeśli była wykorzystywana w naprawdę ekstremalny sposób np. do kopania wirtualnych walut, czyli działała cały czas na najwyższych obrotach, to niedługo po zakupie może się uszkodzić. A jak łatwo się domyślić, używana karta od dawna nie ma już gwarancji.

Gdzie kupować używane karty graficzne?

Czy warto kupować używane karty graficzne? Zdecydowanie tak, lecz pod jednym warunkiem – jeśli będą to karty z pewnego źródła. Wszystko więc rozbija się tak naprawdę o to, od kogo się tę kartę kupi.
Przede wszystkim z miejsca odradzić trzeba różnego rodzaju ogłoszenia od dużych firm oferujących używane modele. Często znaleźć takie można na portalach aukcyjnych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć można, że są to karty pochodzące z fabryki wirtualnych walut. Znacznie lepszym pomysłem jest kupienie takiej karty po prostu od innego gracza, czyli od osoby prywatnej. Osoba ta nie tylko nie używała karty do kopania cyfrowych walut, lecz przede wszystkim miała doświadczenie i umiejętności jeśli chodzi o poprawne używanie karty. Można więc przypuszczać, że zastosowana przy niej była dobra forma chłodzenia, a sama karta regularnie czyszczona była z kurzu, czym poprawiało się jej oddawanie ciepła. Oczywiście ktoś, kto używał karty do grania w gry będzie doskonale świadomy tego, ile jest warta jego karta i nie sprzeda jej tak tanio, jak firmy oferujące masowe używane karty. Mimo wszystko warto ponieść nieco większy koszt zakupu takiego modelu, ponieważ, tak czy inaczej, kupuje się ją znacznie taniej niż nowy egzemplarz, a przynajmniej ma się pewność co do jej jakości.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.