treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

jaki laptop wybrać
Technologia

Dell Latitude czy HP Probook – jaki laptop wybrać?

Zakup nowego laptopa może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku istnieje bowiem wiele modeli laptopów, które różnią się od siebie specyfikacją techniczną oraz ceną. Oprócz tego różnią się one również swoim przeznaczeniem. Inne parametry posiada laptop przeznaczony do pracy typowo biurowej, inne laptop stworzony do gier a jeszcze inną specyfikację będzie miał sprzęt przeznaczony do montażu filmów lub tworzenia muzyki. Przed zakupem nowego laptopa warto zrobić dokładnie rozeznanie i poznać specyfikację sprzętu, który zamierzamy kupić, po to aby wiedzieć, czy sprosta on naszym oczekiwaniom.

Laptopy o zastosowaniu biznesowym


Warto zacząć od zdefiniowania, czym właściwie jest laptop biznesowy. W dużym skrócie można w ten sposób określić laptopy, które przeznaczone są typowo do pracy, a to oznacza, że są intensywnie wykorzystywane przez większość dnia. Taki laptop musi być bardzo wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia, a ponadto musi posiadać pojemną baterię, która będzie w stanie zapewnić przynajmniej 8 godzin pracy na jednym naładowaniu. Nie należy zapominać oczywiście o wydajnej specyfikacji, gdyż laptop przeznaczony do celów biznesowych powinien sprawnie przełączać się między różnymi aplikacjami. Laptopy biznesowe bardzo często wyposażone są w tzw. narzędzia autoryzacji takie jak czytniki kart dostępu. Jak widać laptopy biznesowe powinny posiadać konkretną specyfikację, aby można było je określić tym mianem.
Wszystkie wyżej wspomniane czynniki wpływają na wysoką cenę takiego urządzenia. Jeśli jednak zamierzamy kupić laptopa przeznaczonego głównie do pracy, to nie warto na nim oszczędzać, ponieważ mocno doinwestowany model powinien nam służyć przez wiele lat.

Najpopularniejsze modele laptopów biznesowych

Każdy producent posiada w swojej ofercie laptopy, które zostały stworzone z myślą o zastosowaniach biznesowych. Wśród takich laptopów można wyróżnić trzy konkretne serie, a są nimi: Dell LatitudeDell Precision oraz HP Probook. Czym właściwie się różnią i który z nich wybrać? Każda z wspomnianych gam laptopów posiada swoje unikatowe cechy mające istotne znaczenie dla świadomego użytkownika. Dell Latitude to seria o największym zróżnicowaniu konfiguracji. Najtańsze wersje w cenie około czterech do pięciu tysięcy złotych idealnie nadają się do podstawowej pracy biurowej. Najdroższe modele z opcją transformacji ekranu zapewniają mobilność tabletu, który zostanie doceniony przez menadżerów i handlowców pracujących w terenie i spędzających długie godziny w podróży.

HP Probook w swojej ofercie posiada modele nieco tańsze. Podstawową konfigurację można otrzymać już w cenie około trzech i pół tysiąca złotych. Taki laptop zdecydowanie będzie dobrym wyborem dla sekretarki, copywritera lub pracownika biura obsługi klienta, którego najczęściej używanymi programami są pakiety biurowe, przeglądarka internetowa i firmowy CRM. Dell Precision z kolei cechuje się wydajniejszym procesorem, szybką pamięcią RAM i wbudowaną dedykowaną kartą graficzną zoptymalizowaną do realizowania obliczeń w programach typu CAD. Seria ta zostanie doceniona przez wszelkiego rodzaju projektantów i architektów, którzy oczekują wysokiej mocy obliczeniowej zarówno w biurze jak i w terenie. Wszystkie laptopy biznesowe są dziś stworzone z myślą o zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Posiadają układy szyfrujące TPM, często pojawiają się czytniki biometryczne takie jak skanowanie siatkówki oka czy czytnik lini papilarnych.

Tak naprawdę wybór odpowiedniego laptopa do pracy zależy wyłącznie od naszych potrzeb. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, każdy laptop będzie działał nieco inaczej. Jeśli nasza praca wymaga zapisywania plików o dużej wadze, warto sięgnąć po laptopa z pojemnym i szybkim dyskiem SSD. Jeśli natomiast zależy nam na szybkości działania aplikacji inżynierskich, Dell Precision z wielordzeniowym procesorem i dedykowaną kartą graficzną może okazać się lepszym rozwiązaniem. Przed dokonaniem zakupu ustal priortytety i zapytaj sprzedawcę o możliwość przygotowania indywidualnej konfiguracji. Czasami wystarczy wybrać najtańszy model laptopa, którego konfiguracja zostanie rozszerzona o dodatkowy dysk lub więcej pamięci RAM, aby jego prędkość działania była w pełni satysfakcjonująca.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.