treco.pl

– rtv i agd, technologie, IT

karta graficzna w komputerze
Technologie i IT

Do czego służy karta graficzna w komputerze?

Obecność karty graficznej w komputerze lub laptopie jest konieczna. To jeden z najważniejszych podzespołów w urządzeniu. Jaką rolę spełniają karty graficzne? 

Karta graficzna w Twoim komputerze

Zintegrowana karta graficzna znajduje się w komputerach oraz laptopach. Jej główną rolą jest zapewnianie płynnego obrazu. Równocześnie jest jednym z elementów podzespołów, który gwarantuje właściwą pracę całego systemu. Musi jednak dobrze zostać zintegrowana z płytą główną oraz procesorami. Praca między kartą, a system przechodzi przez szyny danych zwane również magistralą pamięci.

Wybór odpowiedniej karty powinniśmy oprzeć o nasze oczekiwania wobec jej wydajności oraz stałe kwestie, które powinna spełniać.

Cechą charakterystyczną dobrej karty graficznej jest większa ilość rdzeni od taktowania. Przewaga ta będzie dawać lepszą pracę oraz kompatybilność podzespołu. Wydajniejszą pracę będzie zapewniać większa pamięć RAM karty, im więcej GB tym sprawniejsze działanie.

Przy zakupie karty graficznej do komputera stacjonarnego lub laptopa należy zwrócić również uwagę na wbudowany w kartę graficzną system chłodzenia, który nie będzie dopuszczał do jej przegrzewania.

Jak rozpoznać profesjonalną kartę graficzną?

To jaka karta graficzna będzie odpowiednia do naszego komputera zależy w dużej mierze od pracy jaką zamierzamy na nim wykonywać. Inne parametry musi spełniać karta graficzna obsługująca komputer biurowy, a inne podzespół wspierający system, z którego korzystają np. gracze. 

Profesjonalne karty przeznaczone do zaawansowanego działania to np. karta graficzna GeForce RTX 4090. Są to bardziej rozbudowane karty, które dadzą radę pracować płynnie na bardziej wymagających aplikacjach spotykanych w grach komputerowych. Ich możliwością jest np. generowanie obrazu w rozdzielczości Full HD. GeForce RTX dzielą się również na mocniejsze i słabsze. 

Poziom wyżej lokują się karty TITAN RTX stworzone do profesjonalnych programów graficznych. Jednak ich cena sięga zawrotnych pułapów.

Karta graficzna zewnętrzna

Wybierając kartę graficzną spotkamy się również z produktem, który nie jest przystosowany do integrowania go na stałe z komputerem, ale stanowi zewnętrzne uzupełnienie. 

Oddzielne karty dedykowane pod dany sprzęt są z reguły mocniejsze od wybudowanych kart. Jest to jednak sprzęt dodatkowy który wiąże się z kosztami. W zależności od ich mocy mogą, przy bardziej rozwiniętych produktach, wymagać oddzielnego zasilania energetycznego.

Najczęściej wybierane są przy laptopach żeby wzmocnić ich działanie. Te z reguły słabsze od komputera urządzenia mogą wówczas działać niczym zaawansowane urządzenia, a przy tym wciąż pozostają mniejszych gabarytów niż sprzęt stacjonarny.