treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

zawór czerpalny kulowy w budynku prywatnym
Technologia

Gdzie stosowane są zawory czerpalne?

Zawory kulowe umożliwiają odcięcie gazu lub wody. Warto mieć na uwadze, że są powszechnie wykorzystywane w instalacjach domowych. Są przede wszystkim trwałe oraz uniwersalne, więc można je stosować w różnych branżach.

węże do wody

Czym są zawory kulowe?

Zawory kulowe są też określane jako obrotowe. Kula z wydrążonym otworem wewnątrz jest zdecydowanie ich najważniejszą częścią. Kula ma blokować lub przepuszczać daną substancję. Zawory muszą cechować się dużą wytrzymałością, ponieważ mają kontakt nie tylko z zimną, ale również gorącą wodą, a także olejem, sprężonym powietrzem oraz gazem. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że są odporne na zanieczyszczenia oraz zabrudzenia. W skład zaworu kulowego wchodzi gniazdo, wałek zwrotny, dźwignia ręczna oraz korpus. Należy jednak pamiętać, że najważniejszą częścią całego zaworu jest gniazdo. Budowa zaworu kulowego nie jest zbytnio skomplikowana. Zastosowanie zaworów kulowych jest niezwykle szerokie. Stosowane są głównie w instalacjach domowych, gdzie służą do doprowadzania zimnej oraz ciepłej wody. Mogą być też używane jako uzupełnienie centralnego ogrzewania lub instalacji gazowej. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zawory kulowe są również wykorzystywane w branży budowlanej oraz magazynowej. Zawory czerpalne są stosowane przeważnie przy wolnostojących domach. Taki zawór ma postać kurka i umożliwia pozyskanie wody z innych miejsc niż krany kuchenne. Zarówno węże do wody, jak i zawory czerpalne mogą się przydać do nawadniania terenu. Osoby, które mają duże ogródki lub zwierzęta gospodarskie powinny docenić tę możliwość.

sklep internetowy z wężami i zaworami

Zastosowanie zaworów czerpalnych

wąż do wody myjącej
kurek czerpalny w rolnictwie

Ułatwiona jest także konserwacja oraz serwisowanie, dlatego klienci chętnie korzystają z takich rozwiązań. Zawory czerpalne są zazwyczaj niezbędne, żeby utrzymać czystość. Zawory czerpalne to popularne kurki, które umożliwiają bezpośrednie czerpanie wody z instalacji wodnej. Zazwyczaj są montowane na elewacjach budynków lub w ścianie w pomieszczeniach gospodarczych. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie wody niezbędnej do zasilanie wodą urządzeń gospodarczych lub podlania ogrodu. Do zaworów czerpalnych można również podłączyć ogrodowe węże. Od twoich preferencji zależy, który zawór czerpalny wybierzesz. Należy pamiętać, że w instalacjach ogrodowych jest najczęściej stosowany zawór czerpalny plastikowy. Wykonano go z tworzywa sztucznego, dlatego nie jest podatny na korozję. Ma też bardzo dużą odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a do tego jest lekki. Może być użytkowany nawet przez długi czas, dlatego jest to dobry wybór pod względem finansowym.

Przewód wodny
Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.