treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Impedancja falowa
Technologia

Impedancja falowa. Co to znaczy?

Zarówno niedzielni majsterkowicze pragnący zmodernizować lub usprawnić sieć elektryczną w zaciszu własnych czterech ścian jak i doświadczeni elektrycy wykonujący rozliczne naprawy u swoich klientów muszą zdawać sobie sprawę czym jest zjawisko impedancji falowej. Co kryje się za tym jakże tajemniczo brzmiącym terminem? Tym właśnie zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

W najprostszych słowach powiedzieć można, że powyższe określenie odnosi się do właściwości ośrodka lub układu przenoszącego falę niestojącą, w przypadku którego impedancją określa się opór jaki ośrodek lub układ taki stawia drganiom podczas rozchodzenia się. Jeżeli chodzi o nieco bardziej zaawansowaną definicję, to eksperci przyjęli, że impedancja falowa to stosunek napięcia przemiennego na wejściu linii do natężenia prądu jakie to napięcie wywołuje w linii, przy założeniu, że w linii nie występują odbicia fali.

Najczęściej spotykanymi wartościami impedancji falowej, szczególnie jeżeli chodzi o okablowanie powszechnego użytku są 75 Ω i 50 Ω. Pierwsze z nich stosowane są typowo w systemach telewizji przemysłowej oraz skierowanej do odbiorców indywidualnych. Niższa wartość parametru będącego bohaterem dzisiejszego wpisu jest wysoce pożądana jeżeli chodzi o kable stosowane w technice radiokomunikacyjnej. 

Od czego zależy impedancja falowa przewodu? Jak informują profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży elektrycznej, pod rozwagę należy wziąć trzy główne aspekty, a mianowicie – średnicę żyły wewnętrznej, średnicę zewnętrzną kabla oraz przenikalność dielektryczną izolacji. 

Co jednak zrobić, gdy pragniemy samodzielnie dokonać modyfikacji w posiadanym systemie elektrycznym, jednakże nie wiemy czy wartość impedancji jest dla nas istotna, a jeżeli tak – to jaka powinna ona być? Najprostszym z rozwiązań jest poszukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytanie na jednym z wielu dostępnych w Sieci forów tematycznych oraz stron internetowych, gdzie to swoją wiedzą i doświadczeniami z użytkownikami dzielą się prawdziwi eksperci w branży. Z przyjemnością informujemy, że bez wątpienia tak określić można także pracowników zatrudnionych w naszej firmie – zapewniamy, że nie będą oni mieli problemu z określeniem impedancji falowej danego okablowania, a także poinformują oni Państwa, czy dany produkt nadaje się do określonych przez Państwa zastosowań, czy też lepszym rozwiązaniem byłoby wyszukanie w naszym szerokim portfolio produktowym innej, w optymalniejszym stopniu dostosowanej do danego celu pozycji. Pomoc z naszej strony nie ogranicza się jednakże tylko i wyłącznie do bezpośredniej obsługi konsumentów na terenie naszego sklepu – z naszej wiedzy i doświadczenia skorzystać mogą Państwo także kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie, korzystając z danych opublikowanych  w jednej z zakładek naszej strony internetowej. Chętnie pomożemy oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości z jakimi mogą Państwo się zmagać – serdecznie zapraszamy do kontaktu! Z nami zagadnienia elektroniczne i elektryczne z pewnością przestaną być tajemnicą! 

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.