treco.pl

– rtv i agd, technologie, IT

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC
RTV i AGD

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Czym jest standard DVB-T2 HEVC? Co zmieni ten format i najważniejsze – jak sprawdzić czy telewizor ma DVB -T2 HEVC?

DVB-T2 – kilka słów o nowym formacie

DVB-T2 jest nowym systemem kodowania cyfrowej telewizji naziemnej. Pierwszy etap wdrożenia tego formatu został podzielony na 4 etapy i rozpocznie się 28 marca 2022 roku i potrwa to do ostatnich dni czerwca tego samego roku. W efekcie dojdzie do znacznej poprawy jakości odbioru kanałów telewizyjnych w wyniku lepszego wykorzystania dostępnych pasm oraz możliwości kompresji danych. Ujmując inaczej dzięki DVB-T2 w ramach jednego multipleksu możliwe będzie nadawanie kanałów w większej ilości i podnoszenie ich do lepszej jakości obrazu i dźwięku. To nie wszystko – w ramach DVB-T2 możliwe będzie nadawanie kanałów nawet w jakości 4K! To prawdziwa rewolucja w branży, na którą czekają chyba wszyscy. I na koniec – z pewnością zwiększy się też oferta dostępnych kanałów.

Czy DVB-T2 wymaga zmiany sprzętu w domu?

W niektórych przypadkach zmiana telewizora w domowym zaciszu będzie konieczna. Dotyczy to m.in. osób, które wciąż korzystają z zewnętrznego dekodera współpracującego z systemem DVB-T. W takim przypadku należy tuner wymienić na kompatybilny z DVB-T2, aby wciąż móc oglądać cyfrową telewizję naziemną. Nie musisz natomiast wymieniać anteny, co z praktycznego punktu widzenia jest o wiele prostsze.

Alternatywą jest także zakup nowego telewizora. Z pewnością nie jest to konieczne, jeśli jednak od pewnego czasu masz z tyłu głowy taki pomysł, to doskonała pora, aby wcielić go w życie. Marki takie jak Samsung mają w swojej ofercie bogaty wybór urządzeń obsługujących DVB-T2, dlatego bez trudu znajdziesz telewizor dopasowany do swoich potrzeb i wymagań.

Jak sprawdzić czy telewizor na DVB T2 HEVC?

Pytania takie jak „jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?” czy „DVB T2 HEVC jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?” są coraz częściej zadawane. Specjalnie to zresztą nie dziwi, każdy chce wiedzieć, czy jego odbiornik jest kompatybilny z nowym systemem. Zatem jak sprawdzić czy telewizor ma DVB – T2 HEVC?

Najprościej byłoby zajrzeć do instrukcji obsługi, jednak te często lądują w pudełku lub koszu. Dlatego też „DVB-T2 HEVC jak sprawdzić czy telewizor ma DVB T2” dowiedz się np. w specyfikacji urządzenia umieszczonej na stronie producenta. W tym celu najlepiej sprawdź symbol telewizora i wpisz go do wyszukiwarki internetowej. Przy okazji warto też poczytać opinie użytkowników na temat tego urządzenia. Jeśli mamy telewizor Samsung warto odwiedzić stronę producenta i wpisać tam do przeglądarki  DVB-T2. Znajdziemy tam niezbędne informacje o DVB-T2 oraz listę telewizorów przygotowanych do pracy z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.  Zatem… Do dzieła!