treco.pl

– rtv i agd, technologie, IT

uchwyty magnetyczne
Technologie i IT

Jakie są najlepsze cechy magnetycznych elementów mocujących z tuleją?

Dzięki naturalnym właściwościom przyciągania magnesy znalazły szerokie zastosowanie w technice. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w gospodarstwie domowym, sprawdzają się jako podkładka do zamków uchylnych, drzwiczek czy szafek kuchennych. Uchwyt magnetyczny w obudowie gumowej z gwintowaną tuleją jest często wykorzystywany jako element mocujący do konstrukcji stalowych i do mebli. Odpowiedni montaż potrafi zwiększyć stabilność połączonego układu i zabezpieczyć przedmiot przed uszkodzeniem.

Elementy chwytające z otworem

Popularne rozwiązania mocujące elementy posiadają standardową strukturę. Uchwyty magnetyczne w obudowie gumowej z gwintowaną tuleją to niewielkie przedmioty w kształcie walca pokrytego gumą. Posiadają stożkowy otwór, który umożliwia przykręcenie uchwytu do dowolnej powierzchni. Magnesy pokryte kauczukiem nie rysują powierzchni, do której są przytwierdzane. Nadają się do montażu wrażliwych podzespołów – ekranów, monitorów, tablic reklamowych czy lodówek. Kierunek namagnesowania elementów magnetycznych występuje w wielu kierunkach – osiowym, diametralnym lub promieniowym. Umożliwia to lepsze dopasowanie elementu mocującego do wybranej powierzchni. Uchwyt jest obleczony cienką warstwą cynku, który zabezpiecza go przed korozją i przypadkowym pęknięciem.  Magnesy neodymowe stworzono za pomocą technologii metalurgicznej, która pozwala zgromadzić dużą moc w stosunkowo niewielkiej objętości. Podczas montowania i eksploatacji mebli wytwarzają się duże siły, które działają niekorzystnie na ich powierzchnię. Uchwyty magnetyczne w obudowie gumowej z gwintowaną tuleją powinny charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Należy również dopasować uchwyt do wielkości powierzchni. Im większa jest płyta, tym odpowiednio należy zwiększać średnicę zaczepu. Dobrze dobrany uchwyt posiada większy udźwig niż wymagana masa mocowanej konstrukcji.  

Jak można sprawdzić magnes?

Przy sprawdzaniu zaczepu należy wziąć pod uwagę dane techniczne, takie jak wysokość, średnica czy głębokość gwintowanego otworu. Tylko odpowiednie dopasowanie uchwytów do śruby i montowanej powierzchni gwarantuje pozytywny efekt. Uchwyty magnetyczne w obudowie gumowej z gwintowaną tuleją posiadają własną masę, którą również warto ująć w obliczeniach. Przed zakupem warto przeprowadzić próbę obciążeniową. Element mocuje się do ruchomego przedmiotu, a potem poddaje siłom grawitacji. Jeśli efekt jest pozytywny, to można zaopatrzyć się w większą ilość elementów. Należy pamiętać, aby nie zbliżać uchwytów magnetycznych w obudowie gumowej z gwintowaną tuleją do urządzeń elektrycznych, ponieważ może to powodować różne nieprzewidziane skutki.