treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Monitor płaski czy zakrzywiony
Akcesoria

Monitor płaski czy zakrzywiony – jakie są zalety obu rozwiązań?

Postęp technologiczny sprawił, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele monitorów. Monitor płaski jest z nami już od dawna. Nowością jednak są modele z zakrzywionym ekranem. Czy oprócz różnicy w wyglądzie możemy liczyć na dodatkowe zalety obu tych rozwiązań?

Zakrzywiony monitor z efektem wow!

Uwielbiamy nowinki technologiczne, a zakrzywiony monitor jest z pewnością jedną z nich. Sam jego wygląd przyprawia o szybsze bicie serca, bowiem zakrzywiony ekran wygląda bardzo efektownie i nowocześnie. Jednak nie wygląd jest najważniejszy, a możliwości monitora. Nie od dziś wiadomo, że najlepszy kąt widzenia dla człowieka to 90 stopni. Jeśli więc wybierzemy szeroki, płaski monitor, możemy mieć problem z widzeniem obrazu w pobliżu krawędzi. Problem ten rozwiązują zakrzywione monitory, które dostosowują się do krzywizny ludzkiego oka. Jeśli więc siedzisz przed samym monitorem, dzięki zakrzywieniu obrazu będziesz mógł mieć niemal stały kąt widzenia przez cały czas. Może to znacząco wpłynąć na jakość odbioru i wrażenia wizualne.

Płaski monitor do komputera – jakie ma zalety?

Ze względu na swój wygląd, monitor płaski jest najbardziej uniwersalnym wyborem. Sprawdzi się on bowiem w wielu zastosowaniach – do pracy w biurze, do oglądania filmów czy nawet grania. Możemy go nie tylko postawić na biurku czy stole, ale też powiesić na ścianie. Niestety zakrzywiony ekran na ścianie nie pozwoli nam wykorzystać jego potencjału, a ponadto będzie zakłócać wygląd całego pomieszczenia. Ponadto chyba nikt nie wyobraża sobie rodzinnego oglądania filmu na zakrzywionym ekranie. Odbiór filmu mógłby bowiem być uzależniony od tego, po której stronie siedzą domownicy.

Płaski monitor może też być świetnym wyborem dla osób, które zawodowo zajmują się projektowaniem, np. dla architektów czy programistów CNC. W takich zawodach ważna jest przede wszystkim precyzja. Na płaskim ekranie łatwiej będzie narysować proste linie. Łatwiej też będzie przeglądać wszelkie projekty architektoniczne czy rysunki techniczne.

Monitor zakrzywiony czy płaski?

Z pewnością stoisz właśnie przed trudnym wyborem: monitor zakrzywiony czy płaski? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna, bowiem wszystko zależy od tego, do jakich zastosowań potrzebujesz monitora. Zakrzywiony ekran może być dużo lepszym wyborem dla graczy, którzy siedzą bardzo blisko ekranu monitora. Taki wyświetlacz niejako owija się wokół użytkownika, dając wrażenie całkowitego „zanurzenia się” w obrazie. W przypadku gier z realistyczną grafiką 3D będziemy mogli jeszcze bardziej zatopić się w tym wirtualnym świecie, by w pełni oddać się rozrywce.

Jeśli jednak dobrego ekranu potrzebujesz przede wszystkim do pracy czy do oglądania filmów, płaski monitor do komputera może okazać się dużo lepszym wyborem. Dzięki niemu będziesz mógł rysować bardziej precyzyjne linie. Z kolei odbioru szczegółowych rysunków czy projektów detali, np. w programach typu CAD/CAM, nie zakłóci krzywizna ekranu.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.