treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Naprawa i wymiana szyby przedniej
Lifestyle

Naprawa i wymiana szyby przedniej

Szyba przednia to największa i najdroższa szyba w samochodzie, ale również szyba, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia. Wynika to z jej umiejscowienia w samochodzie i tego, że musi być ustawiona pod takim kątem, aby dawać kierującemu maksymalnie szerokie pole widzenia. Nie jest więc zaskoczeniem, że najczęściej wyszukiwanym problemem związanym z szybami w samochodach osobowych jest uszkodzenie tej właśnie szyby. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki wpis, w którym opiszemy jak wygląda naprawa uszkodzonej szyby przedniej i ile może kosztować wymiana, w sytuacji, w której naprawy niestety nie da się przeprowadzić.

Naprawa

Tak jak już pisaliśmy we wstępnie, szyba przednia jest ustawiona pod stosunkowo dużym kątem w stosunku do kierunku jazdy, czasem wartość tego kąta zbliża się wręcz do 90 stopni. Dlatego kamień, który wyskoczy spod koła innego samochodu, czy inne zanieczyszczenie, które może znaleźć się na jezdni, jest w stanie uderzyć w szybę z tak dużą siłą, że ta jest w stanie pęknąć. Pojawia się wtedy tak zwany pajączek, który nie tylko pogarsza widoczność i jest irytujący, ale też osłabia szybę jako całość i może być miejscem, od którego swój bieg rozpocznie poważne pęknięcie.

Na szczęście takie uszkodzenie można usunąć nawet w warunkach domowych. Dostępne są specjalne zestawy naprawcze, dzięki którym można wypełnić uszkodzenie i pozbyć się problemu. Aby jednak naprawa była niewidoczna, potrzebna jest odrobina wprawy. Jeśli więc nie chcesz ryzykować i wolisz oddać swój samochód w ręce specjalistów, to możesz to zrobić w każdym większym mieście, a naprawa nie powinna kosztować więcej niż kilkaset złotych.

Wymiana

Jeśli uszkodzenie szyby w twoim samochodzie jest na tyle duże, że przeszkadza w prowadzeniu lub zagraża bezpieczeństwu, to szybę należy wymienić na nową. Cena takiej usługi zależy od dwóch czynników: kosztu samej szyby i robocizny. Co do kosztu części, to może on być bardzo różny. Od kilkuset złotych w przypadku popularnych i niedrogich samochodów do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy w przypadku sportowych samochodów. Koszt robocizny również zależy od modelu samochodu, ale rozstrzał cenowy jest mniejszy. Koszt samej wymiany zaczyna się od 100 i nie powinien przekraczać kilkuset złotych, no chyba że mówimy o samochodach marek premium i luksusowych. Wtedy koszt naprawy jest często ustalany indywidualnie.

 

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.