treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Nauka robotyki
Lifestyle

Nauka robotyki przez zabawę dla najmłodszych

Edukację warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że konieczne jest zarzucenie dorastającego dziecka ciężkimi lekturami zawierającymi suchą, szkolną teorię. Wręcz przeciwnie – takie podejście niemal na pewno zniechęci Twoje dziecko i może sprawić, że na długi czas odwróci się ono od nauki. Zamiast tego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są kreatywne sposoby nauki połączone z zabawą. Jednym z ciekawych rozwiązań są zestawy LEGO, z których można stworzyć roboty dla dzieci. Dlaczego warto zdecydować się na taki pomysł? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać ciekawe wskazówki w tym zakresie.

Klocki LEGO dla najmłodszych, czyli roboty dla dzieci

Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym tradycyjna nauka jest w coraz większym stopniu uzupełniana o kreatywne zabawki i akcesoria.

Klocki LEGO, z których można zbudować roboty dla dzieci, to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz, by Twoja pociecha mogła rozwinąć swoje umiejętności w zakresie logicznego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej. Zamiast zwykłej zabawy, produkty z kategorii „robotyka LEGO” to umiejętne połączenie dobrej rozrywki oraz nauki. Konstruowanie robotów pozwoli na rozwijanie kreatywności, co jest szczególnie ważne w przypadku dorastających dzieci. Nauka robotyki poprzez zabawę może być cennym uzupełnieniem tradycyjnej, szkolnej edukacji. Z pewnością umiejętności zdobyte na tym etapie przydadzą się na takich szkolnych lekcjach jak na przykład matematyka. Logiczne myślenie, które można wykształcić i udoskonalić dzięki kreatywnym zabawkom, pomaga w nauce, lepszym kojarzeniu faktów. Dzięki temu analityczne rozwiązywanie problemów staje się znacznie prostsze.

LEGO robotyka – jakie zestawy LEGO warto wybrać?

Jeśli chodzi o kategorię produktów, do których należą na przykład LEGO roboty, to obecnie dostępnych jest na rynku wiele produktów dla najmłodszych. Jednym z nich jest zestaw „Wynalazca robotów” z serii LEGO MINDSTORMS. Jeśli chodzi o roboty LEGO, to dzięki zestawowi „Wynalazca robotów” możliwe jest stworzenie pięciu różnych modeli.

Roboty te różnią się między sobą pod kątem wyglądu oraz rozmiarów. Dostępne są następujące modele do skonstruowania:

  • Twardy strażnik kroczący,
  • Cudaczny pomocnik,
  • Robot do wszystkiego,
  • Nowoczesny czworonóg,
  • Fanatyk sportu.

Z pewnością zainteresuje Cię informacja, że poszczególne roboty różnią się między sobą nie tylko pod względem wyglądu, ale także – a może nawet przede wszystkim – pod kątem funkcji, które mogą wykonywać. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: przykładowo, cudaczny pomocnik może wykonywać taneczne akrobacje, fanatyk sportu wystrzeliwuje piłeczki, a nowoczesny czworonóg potrafi omijać napotkane na drodze przeszkody. Twardy strażnik kroczący z kolei jest w stanie wykonywać waleczne ciosy, a robot do wszystkiego wszystko pożera (w szczególności zaś klocki).

Jak widać, poszczególne LEGO roboty są oryginalne i znacznie różnią się od pozostałych elementów zestawu. Takie rozwiązanie sprawia, że zestaw LEGO robotyka powinien zapewnić dziecku rozrywkę na długi czas. Zestaw kreatywny nie należy do tych zabawek, które nudzą dziecko po krótkim czasie.

W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów zabawek, zestawy LEGO nie wykonają wyuczonych ruchów jedynie dzięki naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Aby LEGO roboty wykonały to, czego od nich chcemy, konieczne jest wykazanie się odrobiną inwencji twórczej. Klocki LEGO zaczną wykonywać odpowiednie gesty dopiero wówczas, gdy je odpowiednio zaprogramujemy. To właśnie w tym celu została stworzona aplikacja Robot Inventor. Dzięki niej możliwe jest stworzenie ponad pięćdziesięciu komend, z których każda oznacza inną procedurę.

Aplikacja Robot Inventor została stworzona z myślą o dorastających dzieciach, dzięki czemu jest przystępna podczas codziennej zabawy.

Oczywiście, oprócz programowania dzieci wciąż mogą wykorzystywać roboty LEGO podczas codziennej zabawy w taki sposób, jakby były to standardowe zabawki.

Wszystkie dostępne roboty LEGO łączy jedno – dziecko musi wykazać się pewną kreatywnością oraz pomysłowością, jeśli chce poznać możliwości tkwiące w każdym z produktów.

Robotyka LEGO

Zabawki kreatywne w ostatnich latach cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Właściwie, nie powinno to nikogo zaskakiwać. W przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników zestawy kreatywne (do kategorii tej należą między innymi interaktywne roboty LEGO) powinny zapewnić rozrywkę na długi czas. Oprócz zabawy pozwalają one także na naukę i rozwój analitycznego oraz logicznego myślenia. Jeśli zatem Twoje dziecko ma już dziesięć lat i widzisz, że zaczynają interesować je nowinki techniczne, warto, byś zastanowił się nad zestawem kreatywnych zabawek. Być może będzie to początek długiej przygody z programowaniem? Nawet jeśli Twoja pociecha nie zostanie w dorosłym życiu programistą czy inżynierem, zestaw kreatywny może być po prostu sposobem na dobrą zabawę.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.