treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

koszty wdrożenia systemu ERP
Lifestyle

Od czego zależą koszty wdrożenia systemu ERP?

Od lat systemy ERP cieszą się coraz większą popularnością. Firmy, które się na to rozwiązanie decydują, bardzo szybko zauważają lepszą efektywność i wydajność pracy. Mogą zwiększyć oszczędności i poprawić komunikację wewnątrz firmy. Brzmi dobrze, ale czy koszt związany z inwestycją w system ERP będzie zawsze taki sam?

Zanim przejdziemy do tego, co wpływa na koszt inwestycji w takie oprogramowanie, zacznijmy od tego, czym właściwie jest system ERP, dla kogo jest i jak wpływa na funkcjonowanie firmy.

ERP – co to takiego?

System ERP jest zaawansowanym rozwiązaniem informatycznym, które ma wspierać zarządzanie wszystkimi obszarami przedsiębiorstwa. W zależności od tego, jaki jest profil działalności firmy, system ERP pomoże wdrożyć zmiany w takich obszarach jak handel, księgowość, kadry i płace, magazyn czy produkcja. Znacząco wyróżnia się na tle innych programów do zarządzania, ponieważ praca dotyczy wykorzystania jednej wspólnej bazy danych dla wszystkich komórek firmy. Oznacza to, że wprowadzając informacje w jednym obszarze, na przykład w magazynie, pozostali użytkownicy, przykładowo z działu handlowego, od razu widzą zmiany.

Wdrożenie systemu ERP wiąże się dla firmy z szeregiem korzyści. Przede wszystkim jednak usprawnia się przepływ informacji, a komunikacja między działami jest przejrzysta. To z kolei poprawia jakość i wydajność pracy, a także pozwala wyeliminować błędy, zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Jak widać, inwestycja w takie rozwiązanie jest opłacalna, ale rodzi się pytanie, ile to będzie kosztowało? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta.

Co wpływa na cenę wdrożenia systemu ERP?

Nie ma jednej wspólnej ceny, a różnice między najniższą i najwyższą ceną są duże. Koszt, jaki trzeba będzie ponieść w związku ze wdrożeniem systemu ERP, zależy od wielu czynników. W pierwszej kolejności chodzi o poziom zaawansowania oprogramowania. Jeśli zależy nam tylko na podstawowych funkcjach, to koszt będzie niższy niż wtedy, kiedy oprogramowanie ma być wdrożone w dużej firmie, gdzie specyfika działalności wymaga zastosowania wielu zaawansowanych funkcji.

Ponadto do wyboru są gotowe rozwiązania i programy dedykowane. W pierwszym przypadku otrzymuje się standardowe funkcje, w drugim wszystko jest dopasowane bezpośrednio do firmy. Bardzo ważne jest również to, czy oprogramowanie można w przyszłości rozszerzyć. Na przestrzeni lat potrzeby firmy mogą się zmienić, warto więc brać pod uwagę, że za jakiś czas potrzebne będą nowe funkcje. Jednym z systemów, które można w dowolnym momencie rozszerzać i zmieniać jest system ERP enova365.

Decydując się na zaawansowane oprogramowanie, musimy się liczyć z tym, że jego wdrożenie będzie trwało znacznie dłużej, niż w przypadku najprostszych produktów informatycznych. Czas wdrożenia także wpływa na to, jaka będzie ostateczna cena. Wdrożenie to nie tylko zainstalowanie systemu, to cały długi proces związany z analizą przedwdrożeniową, instalacją, migracją danych, konfiguracją, czy szkoleniami pracowników.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.