treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

sluchawki
Akcesoria

Od czego zależy komfort użytkowania słuchawek dousznych i dokanałowych?

Dzięki postępującej miniaturyzacji i rozwojowi technologii bezprzewodowych wielu miłośników muzyki porzuciło tradycyjne słuchawki nauszne na rzecz ich lżejszych i mniejszych odpowiedników dousznych lub dokanałowych. Jednak nie każdy uważa takie słuchawki za wygodne. Co zatem wpływa na komfort użytkowania słuchawek? Czy odpowiednio dobrane gumki do słuchawek sprawią, że ich codzienne użytkowanie stanie się wygodniejsze?

Co to są słuchawki douszne i dokanałowe?

To zminiaturyzowane wersje słuchawek, które wtyka się bezpośrednio do ucha. W przypadku modeli podstawowych, dousznych, słuchawka nie do końca zatyka kanał słuchowy, w związku z czym zwykle wyposażona jest w dodatkowe mocowanie na ucho. Takie słuchawki przepuszczają również dźwięki z otoczenia i zapewniają lepszą wentylację. Słuchawki dokanałowe zamykają kanał słuchowy, dzięki czemu dźwięki są wyraźniejsze, czystsze i głośniejsze. Takie słuchawki nie mają również żadnych dodatkowych mocowań. Słuchawki dokanałowe trzymają się na gumkach i to właśnie od tego elementu zależy komfort ich użytkowania. Gdy gumki do słuchawek dokanałowych będą zbyt duże lub niewłaściwie wyprofilowane, wówczas możemy szybko zniechęcić się do ich użytkowania. Dyskomfort związany z obecnością w uchu ciała obcego w postaci gumki od słuchawki przeważy nad korzyściami wynikającymi z lepszej jakości dźwięków oferowanych przez tego typu sprzęt.

Rodzaje gumek do słuchawek

Kupując słuchawki dokanałowe, zwykle otrzymujemy zapasową parę gumek. Gdy oryginalne gumki się zużyją, wymieniamy je na zapasowe. A co zrobić, gdy oryginalne gumki do słuchawek są niedopasowane do naszych potrzeb? Wówczas warto zaopatrzyć się w inny model. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów gumek słuchawkowych różniących się od siebie nie tylko rozmiarami, ale i kształtem. Sięgając po większy zestaw tego typu akcesoriów, można w prosty sposób odnaleźć takie gumki, które w możliwie najmniejszym stopniu będą przeszkadzały w uchu, dzięki czemu użytkowanie słuchawek dokanałowych przestanie sprawiać dyskomfort. Co warte podkreślenia, mniejsze wersje gumek mogą być używane również ze słuchawkami dousznymi.

Komfort użytkowania słuchawek dousznych lub dokanałowych to przede wszystkim pochodna ich kształtu i rozmiaru. Szczególne znaczenie w tym zakresie mają słuchawkowe gumki, które uszczelniają kanał słuchowy. Gdy będą zbyt duże, może nam to zwyczajnie przeszkadzać. Dlatego warto zaopatrzyć się w większy zestaw tego typu akcesoriów, by wybrać model gumek możliwie najlepiej dopasowanych do własnych potrzeb.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.