treco.pl

– rtv i agd, technologie, IT

Technologie i IT

Outsourcing usług IT coraz bardziej opłacalny

Ciężko sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa, które nie korzystałoby z nowoczesnej technologii. Nawet najmniejsze podmioty muszą być wyposażone przynajmniej w takie urządzenia jak kasa czy drukarka fiskalna, komputer czy modem. Generalna zasada jest taka, że im większa firma tym więcej technologii i urządzeń musi wykorzystywać, aby utrzymać swoją konkurencyjność na rynku.

Własne serwery

Coraz częściej można się nawet spotkać z sytuacją, że stosunkowo niewielkie przedsiębiorstwa dysponują własnymi, małymi serwerami służącymi do przechowywania danych, nie mówiąc już o podstawowym sprzęcie takim jak zwykłe drukarki czy komputery pracowników. Obsługa całej tej infrastruktury informatycznej, na którą składają się przecież nie tylko fizyczna opieka nad sprzętem, ale także instalacja, konfiguracja czy aktualizacja oprogramowania, może niekiedy przerosnąć umiejętności zwykłych pracowników. Stopień skomplikowania niektórych prac wymaga albo zatrudniania na etacie informatyka lub też korzystanie z usług zewnętrznej firmy zajmującej się tego typu zadaniami. O ile utworzenie etatu dla tak wyspecjalizowanego pracownika może okazać się bardzo kosztowne i znacznie obciążyć budżet przeciętnej firmy, o tyle outsourcing podobnych usług jest dziś dość tanią i chętnie stosowaną alternatywą.

Zobacz także: Jak zresetować terminal i przywrócić domyślne ustawienia?

Popularne usługi IT

Najbardziej popularne usługi IT takie jak pomoc w doborze i instalacji sprzętu, utworzenie strony internetowej, konfiguracja oprogramowania czy szkolenie pracowników w zakresie jego obsługi nie wymagają przecież codziennej obecności specjalisty w firmie. Nieco mniej skomplikowane zadania, jak na przykład wymiana tonerów w drukarce, czy resetowanie routera można przecież powierzyć osobie z dość przeciętną wiedzą techniczną, która powinna sobie z takimi problemami poradzić bez większych trudności. Oczywiście jeśli byłoby ekonomicznie nieuzasadnione aby delegować jednego z pracowników do obsługi technicznej urządzeń, zawsze też można skorzystać z tego typu usług świadczonych przez wyspecjalizowane firmy. Często też zdarza się, że bieżąca konserwacja sprzętu komputerowego jest wliczona w niewielki, miesięczny abonament, zwykle wyrażony w roboczogodzinach. Drobne prace, porównywalne stopniem skomplikowania z wymianą tuszu w drukarce, są często załatwiane niejako przy okazji wykonywania poważniejszej usługi.

Abonament w firmie IT to również dość tanie rozwiązanie zapewniające nam specjalistyczną opiekę informatyczną w przypadku poważniejszych awarii sprzętu czy oprogramowania niezbędnego do codziennej pracy.