treco.pl

– rtv i agd, technologie, IT

Damska dłoń trzymająca smartfon Samsung Galaxy S9
RTV i AGD

Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S9 – jakie są różnice?

Samsung jest obecnie producentem jednych z najlepszych smartfonów na świecie, a popularnością cieszą się zwłaszcza jego modele flagowe – jak choćby Samsung Galaxy. W przypadku tej serii co roku pojawia się nowy model, i to w kilku wariantach. Niekiedy trudno się zorientować w tym, jakie są między nimi różnice i na który z nich się zdecydować.

W artykule przyjrzymy się nowym modelom Samsung Galaxy S8 i Samsung Galaxy S9. Omówimy dokładnie takie kwestie jak:

  • Design i ekran
  • Wydajność i pamięć
  • Aparat

Samsung Galaxy S8 vs Samsung Galaxy S9 – design i ekran

Oba modele telefonów wyglądają niemalże identycznie. W przypadku Samsunga S9 szerokość górnych i dolnych ramek została nieco zmniejszona, co daje większy stosunek rozmiaru ekranu do ogólnej wielkości smartfona.

Jeśli chodzi o sam ekran, to także najważniejsze parametry w Samsungu S9 oraz w Samsungu S8 są takie same – szerokość 5,8 cala oraz rozdzielczość 1440p (choć domyślna to 1080p). Niemniej jednak jasność ekranu w nowszym modelu jest o 20% wyższa, co przekłada się na lepsze barwy. W S9 na uwagę zasługuje też usprawniony ekran OLED, który potrafi zachować jakość koloru nawet w przypadku nachylenia o 30 stopni.

Samsung Galaxy S8 vs Samsung Galaxy S9 – wydajność i pamięć

Główne różnice w omawianych modelach znajdują się tak naprawdę w środku. Samsung S8 wyposażono w ośmiordzeniowy procesor Exynos 8895, a S9 – w wydajniejszy Exynos 9810 (mowa tutaj o wersjach europejskich, gdyż w wariantach na rynek amerykański znajdziemy odpowiednio Snapdragon 835 i Snapdragon 845). W związku z tym nowy model funkcjonuje z większą wydajnością w pracy wielozadaniowej, gdyż rdzenie w Samsungu Galaxy S9 działają z wyższą częstotliwością.

Różnic nie ma za to w przypadku pamięci RAM oraz pamięci wewnętrznej. Samsung Galaxy S8 i Samsung Galaxy S9 mają po 4 GB RAM-u oraz 64 GB pojemności – z możliwością powiększenia jej dzięki karcie MicroSD o maksymalnie 256 GB w S8 oraz o 512 GB w S9.

Samsung Galaxy S8 vs Samsung Galaxy S9 – aparat

W tej kategorii także nie ma większych różnić między omawianymi modelami. Rozdzielczość matrycy głównego aparatu w Samsungu S8 oraz w Samsungu S9 to 12 MP. Za jego pomocą możemy nagrywać filmy w rozdzielczości nawet 4K. Na uwagę zasługuje funkcja super slow-motion, która rejestruje obraz w 960 klatkach na sekundę w rozdzielczości 720p. Pozwala to na uchwycenie w całkiem dobrej jakości momentu trwającego 0,2 sekundy i na przekształcenie go w wideo trwające 6 sekund.

Różnice znajdziemy natomiast w przypadku przysłony. W Samsungu S9 jest ona szersza niż w starszym modelu i jej wartość to f/1,5. Pozwala to aparatowi rejestrować więcej światła, jeśli będziesz robić zdjęcie przy słabym oświetleniu. Smartfon automatycznie ocenia warunki oświetleniowe – jeśli są one w porządku, zmienia wartość przysłony do f/2,4, co pozwala z kolei uzyskać większą głębię zdjęcia przy zachowaniu wysokiej jakości.

Jak zatem widać z powyższego porównania, w przypadku Samsunga Galaxy S8 oraz Samsunga Galaxy S9 znajdziemy parę różnic. W modelu S9 na uwagę zasługują wydajniejszy procesor, możliwość korzystania z pojemniejszej karty pamięci oraz ulepszenia w aparacie. Raczej jednak nie ma sensu przesiadać się na Samsunga S9, jeśli już posiadasz Samsunga S8. Niemniej gdybyś zastanawiał się między omawianymi modelami, warto zapłacić nieco więcej, aby cieszyć się dodatkowymi usprawnieniami. Jeżeli chciałbyś przyjrzeć się ofertom przedstawionych smartfonów, zajrzyj tutaj – na pewno znajdziesz tam egzemplarz dla siebie.