treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

System MES – czym jest
Technologia

System MES – czym jest i dla kogo może być przydatny?

Produkcja jest procesem, który wymaga stałego rozwoju i optymalizacji. Już wiele lat temu, zdecydowanie wcześniej niż powstanie jakichkolwiek systemów informatycznych, znano i rozumiano potrzebę automatyzacji pewnych zadań. W ten sposób powstawały coraz bardziej zaawansowane linie produkcyjne, a później fabryki. Wraz z rozwojem technologii i stopniową informatyzacją, pojawiły się systemy MES. W dzisiejszym artykule powiemy sobie nieco więcej na ich temat, a także zastanowimy się, dla kogo jest to idealne rozwiązanie.

Czym są systemy MES?

Systemy MES, czyli Manufacturing Execution System, co w tłumaczeniu oznacza system zarządzania produkcją, jest zintegrowanym oprogramowaniem, które monitoruje oraz automatyzuje niektóre działania realizowane w czasie produkcji. Głównymi zadaniami tego rozwiązania, są m.in. wspomniane wcześniej monitorowanie pracy linii produkcyjnej, kontrolowanie poszczególnych etapów produkcji oraz weryfikowanie ich jakości, a także optymalizowanie ich wydajności, co realnie wpływa na obniżenie kosztów.

Dzięki systemom MES produkcja stała się zdecydowanie bardziej sprawna, często też bezobsługowa, tańsza i efektywniejsza, co realnie wpływa na mniejsze koszty finalnego produktu. Tego typu rozwiązania często określane są również mianem wzbogaconych systemów ERP, które są dedykowane dla zakładów produkcyjnych.

Dla kogo dedykowane jest oprogramowanie MES?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, systemy MES są rozwiązaniami dedykowanymi stricte dla zakładów produkcyjnych. Pozwalają realnie scalać, regulować i monitorować pracę poszczególnych maszyn, czy całych linii produkcyjnych. System MES jest więc idealnym rozwiązaniem dla fabryk, którym zależy na maksymalnym automatyzowaniu produkcji, przez co ograniczeniu ryzyka powstania błędów logistycznych czy pogorszeniu jakości ostatecznego produktu.

Takie oprogramowanie ułatwia również zarządzanie zasobami hali produkcyjnej oraz monitorowanie jakości realizowanych prac. Warto jednocześnie zaznaczyć, że funkcje systemów MES mogą być kierowane dla wielu różnych grup i typów odbiorców. Takie firmy jak Quantum Qguar tworzą oprogramowanie, które jest optymalne zarówno dla wielkich fabryk, jak i zdecydowanie mniejszych zakładów, a przy tym w obu przypadkach pozwalają na poprawę jakości realizowanych procesów.

Dlaczego systemy MES są tak istotne?

Funkcje systemu MES sprawiają, że możliwe jest optymalizowanie, chociażby czasu realizacji czy poprawa jakości wytwarzanych produktów. W dzisiejszych warunkach są to kluczowe wręcz parametry, które często wpływają na opłacalność produkcji, czy konkurencyjność na rynku. Oczywiście korzyści jest zdecydowanie więcej, podobnie zresztą jak funkcji systemu MES.

system MES - dla kogo

Jeśli zależy Wam na zdecydowanej poprawie i lepszej optymalizacji pewnych procesów realizowanych w ramach produkcji w Waszej firmie, to zdecydowanie oprogramowanie MES będzie istotną inwestycją. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Quantum Qguar, która od kilku dziesięcioleci skutecznie wprowadza w życie coraz to nowocześniejsze i bardziej ambitne rozwiązania.

Materiał zewnętrzny

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.