treco.pl

– rtv i agd, technologie, IT

lodowka
RTV i AGD

Szafy chłodnicze dla gastronomii – co można znaleźć na rynku?

Nie da się ukryć, że szafy chłodnicze znajdują zastosowanie w wielu branżach. Spotkać można je w sklepach, restauracjach, piekarniach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest przetrzymywanie żywności i napojów w niskich temperaturach. Mając to na uwadze, należy podkreślić, że gastronomiczne szafy chłodnicze to sprzęty bardzo uniwersalne. Wynika to jednak głównie z tego, że występują na rynku w wielu konfiguracjach. Dobrze jest więc wiedzieć, na które z nich warto się zdecydować.

Jaki typ szafy chłodniczej wybrać?

Kwestią absolutnie najważniejszą wydaje się typ urządzenia. Na rynku znajdują się bowiem zarówno modele uniwersalne, jak i szafy dedykowane do konkretnego zastosowania. Biorąc to pod uwagę, wymienić należy między innymi:

  • szafy chłodnicze do butelek – w tej kategorii oferowane są urządzenia do mleka, a także napojów gazowanych,
  • szafy chłodnicze do żywności – przed zakupem sprawdź, do jakich dokładnie produktów szafa została przystosowana. Producenci przygotowują bowiem urządzenia do mięs, ryb, a nawet owoców i warzyw,
  • szafy chłodnicze na alkohol – z powodzeniem można przechowywać w nich piwo, wino i inne trunki.

Podział urządzeń związany jest również ze sposobem ich wykonania. W zależności od potrzeb oraz specyfiki przechowywanych produktów, zakupić możesz gastronomiczne szafy chłodnicze jednodrzwiowe lub dwudrzwiowe,  z pełnymi drzwiami bądź szklaną witryną (modele wystawowe), wyposażone w półki i szuflady, a także sprzęty zróżnicowane pod względem wymiarów. Wybór jest naprawdę szeroki, a to nie wszystkie kwestie, które warto rozważyć.

Dobra szafa gastronomiczna, czyli jaka?

Budowa, wygląd i przeznaczenie – to nie koniec. Niezwykle ważne są też wszelkie parametry techniczne, które określają możliwości szafy. To właśnie na tej podstawie trzeba dobierać poszczególne modele. Zwłaszcza gdy mają znaleźć się w nich produkty szczególnie wrażliwe na zmienne warunki.

Oczywiście najistotniejsza wydaje się moc, jednak nie ta ogólna, a chłodnicza. To ona bowiem określa zakres temperatur, w jakich szafa chłodnicza jest w stanie działać. Parametr ten ma również wpływ na temperaturę generowaną wewnątrz – w przypadku najmocniejszych sprzętów jej zakres wynosi od około -2 do nawet 8-10 stopni Celsjusza.

lodówka na napoje

Z mocą i wydajnością działania szafy powiązana jest też klasa energetyczna. Dobrze jest ją przeanalizować wówczas, gdy sprzęt ma być obsługiwany przez cały czas, a także wtedy, gdy zamierzasz kupić więcej niż jedną szafę. Niska klasa energetyczna (np. C lub D) oznacza wysoki pobór prądu, co z kolei odbije się na rachunkach. Z tego powodu optymalnym wyborem wydają się szafy z klasą energetyczną A.

Technologie i funkcje w szafach chłodniczych

Podczas dobierania szaf gastronomicznych do lokalu, magazynu lub innego pomieszczenia, nie można pomijać także kwestii pojemności. Co ważne, producenci podają zarówno parametr ogólny, jak i pojemność netto, która wskazuje, ile rzeczywiście produktów zmieści się w środku.

Trzeba przy tym pamiętać, że szafy chłodnicze cały czas są rozwijane. Na rynku pojawiają się nowe modele, które zapewniają obsługę ciekawych funkcji, systemów, a także dostęp do przydatnego wyposażenia. Z tego powodu zawsze warto przed zakupem dokładnie sprawdzić opis sprzęt. Znaleźć się w nim może bowiem informacja na przykład o powłokach ułatwiających czyszczenie, oddzielnych komorach generujących różne temperatury, konfigurowalnych półkach i szufladach czy też dodatkowych systemach zabezpieczeń.

Gastronomiczne szafy chłodnicze występują w tak wielu wersjach, że nie sposób wymienić je wszystko. Jest to jednak dobra informacja dla klientów, ponieważ każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.