treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

wysokiej jakości przewody audio
RTV i AGD

Tajniki wysokiej jakości przewodów audio: Jak materiały i konstrukcja wpływają na sygnał?

Przewody audio mają niebagatelny wpływ na jakość sygnału użytkowanych zestawów audio. Im bardziej dopracowane kable w zakresie wykorzystanych materiałów oraz konstrukcji, tym zdecydowanie lepszy i bardziej satysfakcjonujący sygnał. Za jakimi przewodami warto rozejrzeć się w pierwszej kolejności i czym kierować się przy podejmowaniu finalnej decyzji?

Przewody audio a zastosowane materiały – na co warto się zdecydować? Porady

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się przewody audio wykonywane z drutu miedzianego. Oczywiście w mniej zaawansowanych zestawach takie kable cały czas cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony niezbyt wymagających użytkowników, ale coraz częściej inwestorzy decydują się na przewody stworzone z miedzi (najlepiej beztlenowej). Kluczową rolę w tym aspekcie odgrywa również zastosowana izolacja. Dwie najbardziej rozpowszechnione opcje to:

  • izolacja PCV – o nieco niższych parametrach elektrycznych, stosowana w podstawowych przewodach audio,
  • izolacja polietylenowa – idealnie współgra z przewodami z miedzi beztlenowej i gwarantuje użytkownikom optymalne parametry elektryczne.

Jak widać czasami warto wydać nieco więcej pieniędzy i cierpliwie poszukać wysokiej klasy przewodów audio, niż później miałoby się żałować, że zestaw nie funkcjonuje tak, jakby oczekiwał tego jego właściciel. Aktualnie przewody występują jednak pod tak wieloma postaciami, iż każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie rynkowe. Najbardziej zaawansowane kable są zwykle budowane z miedzi posrebrzanej.

Przewody audio a konstrukcja – jak to wygląda w praktyce?

Pozostało zastanowić się nad jeszcze jedną ważną kwestią, a mianowicie konstrukcją przewodów audio. W tym przypadku potencjalni inwestorzy również mogą zainwestować w co najmniej kilka różnych propozycji, ale jeśli jedna z nich diametralnie wyróżnia się na tle innych, to po co przysparzać sobie dodatkowych problemów i tracić czas? Najciekawszym i najbardziej popularną opcją na współczesnym rynku są przewody audio bazujące na specjalnie zaprojektowanych taśmach. To płaskie przewodniki (mogą występować pojedynczo lub też w formie spłaszczonych drutów, które są usytuowane w bliskiej odległości od siebie), dzięki czemu dochodzący do ucha użytkownika sygnał jest w pełni zadowalający i pozbawiony tzw. efektu „naskórkowości’. 

Bardzo dużym zainteresowaniem ze strony zwolenników zestawów audio cieszą się oczywiście przewody głośnikowe, które trzeba jednak dokładnie przeanalizować pod kątem innych istotnych parametrów, a konkretniej rezystancji oraz indukcyjności. Ogromne znaczenie ma też umiejętne dobranie długości kabla audio, co dla mniej doświadczonych właścicieli nowoczesnych zestawów typu audio może być dość kłopotliwe. Za każdym razem warto wsłuchać się w porady dochodzące od sprawdzonych sprzedawców, którzy na temat takich przewodów wiedzą dosłownie wszystko i będą w stanie doradzić nawet tym osobom, które nigdy wcześniej nie korzystały z omawianych wyżej zestawów, lecz chciałyby to zmienić. 

Materiał zewnętrzny

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.