treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

banany a niedoczynność tarczycy
RTV i AGD

Banany a niedoczynność tarczycy – co jeść?

Niedoczynność tarczycy to często spotykana choroba w XXI wieku. Należy pamiętać, że ta choroba atakuje zarówno kobiety jak i mężczyzn. Warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta w przypadku niedoczynności tarczycy. Pewne produkty są zalecane, innych trzeba unikać jak ognia. Banany a niedoczynność tarczycy – czy można jej jeść?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie funkcje pełni tarczyca,
 • czym się charakteryzuje niedoczynność tarczycy,
 • dlaczego warto spożywać banany przy niedoczynności.

Sprawdź także: Co pić przy niedoczynności tarczycy?

Banany a niedoczynność tarczycy

Jeśli chory cierpi na niedoczynność tarczycy to warto zadbać o właściwą dietę. Idealne będą banany, które są źródłem tyrozyny. Owoce te są szczególnie zalecane dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy.

Banany są uznawane za pożywne owoce, które mogą być korzystne dla osób z niedoczynnością tarczycy z kilku powodów:

 1. Bogactwo w składniki odżywcze: Banany są dobrym źródłem wielu składników odżywczych, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, potas oraz błonnik. Te składniki mogą pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
 2. Wsparcie dla metabolizmu: Osoby z niedoczynnością tarczycy często zmagają się z wolniejszym metabolizmem. Potas, który jest obfity w bananach, może pomóc w regulacji równowagi elektrolitowej i wsparciu zdrowego metabolizmu.
 3. Właściwości antyoksydacyjne: Banany zawierają antyoksydanty, które mogą pomóc w walce z wolnymi rodnikami i zmniejszać stres oksydacyjny, co jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia.
 4. Wsparcie układu pokarmowego: Błonnik w bananach może pomóc w poprawie trawienia i regulacji pracy jelit. Jest to szczególnie ważne dla osób z niedoczynnością tarczycy, które mogą doświadczać problemów takich jak zaparcia.

Jednak warto pamiętać, że banany są również źródłem cukrów, więc ich spożycie powinno być umiarkowane, szczególnie jeśli osoba z niedoczynnością tarczycy ma problemy z kontrolą wagi lub poziomem cukru we krwi. Jak w przypadku wszystkich zmian w diecie, zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

Warto także wspomnieć o ananasach, które są bogate w źródło bromeliny. Jest to enzym, który będzie sprzyjać regulowaniu masy ciała, a także powinien zmniejszyć wszelki stany zapalne. Warto podkreślić, że ogólne zalecenia dietetyczne będą dotyczyć zwiększenia podaży białka w diecie, a węglowodany, które są dostarczane do organizmu muszą posiadać niski indeks glikemiczny.

Dlatego banany a niedoczynność tarczycy to bardzo dobre połączenie. Ponadto warto pamiętać o właściwej ilości warzyw oraz owoców. Dobrze również spożywać wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Trzeba też wspomnieć o spożywaniu przeciwutleniaczy, witamin, minerałów, a także flawonoidów, które pomogą w walce z niedoczynnością tarczycy.

Jakie są podstawowe funkcje tarczycy?

Tarczyca to niepozorny i mały narząd. Leży u podstawy szyi i jest odpowiedzialna za produkowanie dwóch ważnych hormonów. W przypadku niedoczynności tarczycy ma się do czynienia ze zbyt małą produkcją hormonów. Ich głównym zadaniem jest regulowanie metabolizmu, a także temperatury ciała. Żeby tarczyca była w stanie wydzielać T3 oraz T4, powinna zostać pobudzona przez hormon tyreotropowy – za jego produkcję odpowiada przysadka mózgowa. Warto podkreślić, że hormon tarczycy wpływać będzie również na kondycję włosów, a także skóry.

banany a niedoczynność tarczycy

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto – jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Inną przyczyną tej przypadłości jest usunięcie tarczycy – niedoczynność tarczycy będzie zależeć od rozległości dokonanego zabiegu. Warto także wspomnieć o leczeniu promieniotwórczym jodem. Jest to również popularna przyczyna niedoczynności tarczycy.

Zobacz także: Insulinooporność – czego nie jeść

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Warto podkreślić, że poprzez niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy nastąpić może obniżenie wydajności organizmu. Objawem niedoczynności tarczycy jest m.in. przyrost masy ciała, senność, a także permanentne zmęczenie. Ponadto jeżeli występują problemy z pamięcią lub napady głody, to może to też wskazywać na niedoczynność tarczycy.

Innym popularnym objawem tej choroby jest suchość skóry oraz obrzęki. Ponadto u kobiet występuje objaw zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn spadek libido, a także zaburzenia wzwodu. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż te dolegliwości dotyczą ludzi przed diagnozą bądź nieprawidłowo leczonych. Ponadto u chorych z ustabilizowanym poziomem hormonów tarczycy, wyżej wymienione objawy raczej nie będą występować. Warto pamiętać, że jeśli wszystkie te objawy często się pojawiają, to należy od razu udać się do lekarza – mowa tutaj o endokrynologu.

banany a niedoczynność tarczycy

Co jeść na niedoczynność tarczycy?

Przy niedoczynności tarczycy, odpowiednia dieta jest kluczowym elementem wspierającym leczenie i ogólne samopoczucie. Oto kilka wskazówek dotyczących diety:

 1. Bogate w jod produkty: Jod jest niezbędny dla produkcji hormonów tarczycy. Dobre źródła jodu to ryby morskie, wodorosty (np. nori, wakame), mleko i produkty mleczne, jajka oraz jodowana sól.
 2. Selen: Selen pomaga w przemianie hormonu T4 (tyroksyny) w aktywną formę T3 (trijodotyroninę) i wspiera zdrowie tarczycy. Źródłami selenu są orzechy brazylijskie, ryby, mięso drobiowe, jajka oraz nasiona słonecznika.
 3. Cynk: Cynk również odgrywa rolę w produkcji hormonu tarczycy. Można go znaleźć w mięsie, skorupiakach, nasionach dyni, szpinaku i orzechach.
 4. Błonnik: Pomaga w regulacji trawienia i może wspierać kontrolę wagi, co jest ważne przy niedoczynności tarczycy. Źródła błonnika to warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona.
 5. Antyoksydanty: Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty mogą pomóc w walce ze stresem oksydacyjnym. Szczególnie polecane są jagody, pomidory, papryka, orzechy oraz zielone liściaste warzywa.
 6. Nienasycone kwasy tłuszczowe: Kwasy tłuszczowe omega-3 wspierają zdrowie serca i mogą pomagać w kontrolowaniu stanów zapalnych. Dobre źródła to tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki), siemię lniane, chia i orzechy.
 7. Unikanie pewnych produktów: Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również potrzebować ograniczyć spożycie produktów zawierających gluten oraz soję, a także unikać nadmiernego spożycia surowych warzyw krzyżowych (np. brokuły, kalafior, kapusta), które mogą wpływać na wchłanianie jodu.
 8. Hydratacja: Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne dla ogólnego zdrowia i może pomóc w lepszym funkcjonowaniu organizmu.

Należy pamiętać, że każda osoba jest inna, a to, co działa dla jednej, może nie być odpowiednie dla innej. Dlatego ważne jest, aby konsultować wszelkie zmiany w diecie z lekarzem lub dietetykiem, który może dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.