treco.pl

treco.pl – rtv i agd, technologie, IT

banany a niedoczynność tarczycy
RTV i AGD

Banany a niedoczynność tarczycy – co jeść?

Niedoczynność tarczycy to często spotykana choroba w XXI wieku. Należy pamiętać, że ta choroba atakuje zarówno kobiety jak i mężczyzn. Warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta w przypadku niedoczynności tarczycy. Pewne produkty są zalecane, innych trzeba unikać jak ognia. Banany a niedoczynność tarczycy – czy można jej jeść?

Jakie są podstawowe funkcje tarczycy?

Tarczyca to niepozorny i mały narząd. Leży u podstawy szyi i jest odpowiedzialna za produkowanie dwóch ważnych hormonów. W przypadku niedoczynności tarczycy ma się do czynienia ze zbyt małą produkcją hormonów. Ich głównym zadaniem jest regulowanie metabolizmu, a także temperatury ciała. Żeby tarczyca była w stanie wydzielać T3 oraz T4, powinna zostać pobudzona przez hormon tyreotropowy – za jego produkcję odpowiada przysadka mózgowa. Warto podkreślić, że hormon tarczycy wpływać będzie również na kondycję włosów, a także skóry.

banany a niedoczynność tarczycy

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto – jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Inną przyczyną tej przypadłości jest usunięcie tarczycy – niedoczynność tarczycy będzie zależeć od rozległości dokonanego zabiegu. Warto także wspomnieć o leczeniu promieniotwórczym jodem. Jest to również popularna przyczyna niedoczynności tarczycy.

Zobacz także: Insulinooporność – czego nie jeść

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Warto podkreślić, że poprzez niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy nastąpić może obniżenie wydajności organizmu. Objawem niedoczynności tarczycy jest m.in. przyrost masy ciała, senność, a także permanentne zmęczenie. Ponadto jeżeli występują problemy z pamięcią lub napady głody, to może to też wskazywać na niedoczynność tarczycy. Innym popularnym objawem tej choroby jest suchość skóry oraz obrzęki. Ponadto u kobiet występuje objaw zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn spadek libido, a także zaburzenia wzwodu. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż te dolegliwości dotyczą ludzi przed diagnozą bądź nieprawidłowo leczonych. Ponadto u chorych z ustabilizowanym poziomem hormonów tarczycy, wyżej wymienione objawy raczej nie będą występować. Warto pamiętać, że jeśli wszystkie te objawy często się pojawiają, to należy od razu udać się do lekarza – mowa tutaj o endokrynologu.

banany a niedoczynność tarczycy

Banany a niedoczynność tarczycy

Jeśli chory cierpi na niedoczynność tarczycy to warto zadbać o właściwą dietę. Idealne będą banany, które są źródłem tyrozyny. Owoce te są szczególnie zalecane dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy. Warto także wspomnieć o ananasach, które są bogate w źródło bromeliny. Jest to enzym, który będzie sprzyjać regulowaniu masy ciała, a także powinien zmniejszyć wszelki stany zapalne. Warto podkreślić, że ogólne zalecenia dietetyczne będą dotyczyć zwiększenia podaży białka w diecie, a węglowodany, które są dostarczane do organizmu muszą posiadać niski indeks glikemiczny. Dlatego banany a niedoczynność tarczycy to bardzo dobre połączenie. Ponadto warto pamiętać o właściwej ilości warzyw oraz owoców. Dobrze również spożywać wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Trzeba też wspomnieć o spożywaniu przeciwutleniaczy, witamin, minerałów, a także flawonoidów, które pomogą w walce z niedoczynnością tarczycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.