treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

co jeść przy hashimoto żeby schudnąć
RTV i AGD

Co jeść przy chorobie Hashimoto żeby schudnąć?

Choroba Hashimoto jest jednym z najczęstszych zaburzeń tarczycy i choć leczone jest farmakologicznie, może w dalszym ciągu znacząco wpływać na jakość życia pacjenta. Badania naukowe jasno pokazują, że stosowne modyfikacje diety mogą poważnie złagodzić objawy tego schorzenia. Poniżej przedstawimy pewne modyfikacje diety, które mogą przynieść korzyści w leczeniu tej uciążliwej choroby. Sprawdź, co jeść przy Hashimoto żeby schudnąć.

Zobacz również: Co to jest Hashimoto?

Wpływ choroby Hashimoto na wagę ciała

Zacznijmy jednak od podstaw. Zapalenie tarczycy Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która stopniowo niszczy tkankę tarczycy za pośrednictwem limfocytów, które są białymi krwinkami, będącymi częścią układu odpornościowego. Tarczyca z kolei to gruczoł dokrewny, który znajduje się u podstawy szyi. Wydziela on hormony wpływające bezpośrednio na prawie wszystkie narządy, w tym serce, płuca, szkielet oraz układ trawienny i ośrodkowy układ nerwowy. Kontroluje również metabolizm i wzrost.

hashimoto dieta

Z powyższego wynikają główne objawy chorobowe spotykane przy Hashimoto. Poza zmianami skórnymi oraz licznymi defektami w układach oddechowym, krążenia, nerwowym czy moczowym, do tych najbardziej dotkliwych i widocznych zewnętrznie należy gwałtowny przyrost masy ciała, za którym idzie ogólne osłabienie, zmęczenie i zmniejszona tolerancja wysiłku. Dzieje się tak dlatego, że niedoczynność tarczycy wpływa na szybkość metabolizmu. Proces spalania kalorii jest wówczas mniej efektywny, co skutkować może odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

Zobacz także: Banany a niedoczynność tarczycy

Jak właściwa dieta wpływa na Hashimoto?

Ponieważ objawy tej choroby utrzymują się nawet przy regularnym aplikowaniu środków farmakologicznych, celowe jest wspomożenie organizmu w radzeniu sobie z Hashimoto poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i nawyków żywieniowych.

Badania wskazują jednoznacznie, że modyfikacja diety może stać się kluczem do zmniejszenia ryzyka zapadania na inne dolegliwości, często towarzyszące Hashimoto. Mowa tutaj o rozwoju innych chorób autoimmunologicznych, wysokim poziomie cholesterolu, cukrzycy oraz otyłości. Rezygnacja z niektórych pokarmów, przyjmowanie suplementów diety i wprowadzanie zmian w stylu życia może znacznie poprawić jakość życia.

Co jeść przy Hashimoto żeby schudnąć?

Przede wszystkim wskazuje się w tym przypadku na diety bezglutenowe i bezzbożowe. W toku badań laboratoryjnych dowiedziono, że dieta bezglutenowa obniża poziom przeciwciał tarczycowych, jednocześnie poprawiając czynność tarczycy i poziom witaminy D. Przy stosowaniu takiej diety należy jednocześnie unikać wszelkich produktów pszennych, jęczmiennych i żytnich. Co jeść przy Hashimoto żeby schudnąć to jedno. Druga kwestia to produkty, których trzeba zdecydowanie unikać. Na przykład większość makaronów, pieczywa i sosów sojowych zawiera gluten, chociaż istnieją oczywiście alternatywy bezglutenowe. Z kolei dieta bezzbożowa jest jeszcze bardziej restrykcyjna, ponieważ zakazuje wszystkich zbóż.

hashimoto jak schudnąć

Co zatem jeść przy chorobie Hashimoto żeby schudnąć? Najlepiej postawić na jadłospis oparty o białko i nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega 3. W menu powinny znaleźć się ryby, płatki owsiane, owoce, brązowy ryż, naturalne jogurty oraz otręby pszenne i delikatny drób. Lepiej jeść częściej a mniej – 5 posiłków na dzień to zdrowa norma!

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.