treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

programisci
Technologia

Czego oczekują pracodawcy od programistów Java?

Programiści używają obecnie kilkunastu popularnych języków programowania. Jedne są dobre to dużych korporacji, operujących na starych bazach danych. Inne świetnie nadają się do pisania lekkich aplikacji na smartfony. Jeszcze inne sprawdzają się w przypadku stron i sklepów internetowych. Jeśli jednak trzeba napisać kod, który odpowiadałby potrzebom dużego, nowoczesnego i racjonalnie zarządzanego przedsiębiorstwa, pierwszym wyborem jest najczęściej Java – język preferowany przez specjalistów od back endu aplikacji internetowych, wysokopoziomowy i zaawansowany, a jednocześnie różnorodny i dość intuicyjny. Chcesz pracować jako programista Java? Sprawdź, co będzie cię czekać w pracy i jakie są podstawowe wymagania pracodawców.

Sprawdź również: Do czego służy karta graficzna w komputerze?

Na czym polega praca na stanowisku programista Java?

Ze względu na różnorodność zastosowań Javy, osoby programujące w tym języku i zatrudnione na tym samym stanowisku w dwóch pokrewnych firmach, mogą zajmować się zupełnie czymś innym. Z kolei Java developerzy-freelancerzy mają szansę przyjmowania za każdym razem odmiennych i ciekawych zleceń. Java sprawdza się zarówno w przypadku aplikacji internetowych, jak i programów desktopowych. Jest wykorzystywana tak przez duże korporacje, jak i przez małe firmy, świadome potrzeb użytkowników.

Podstawowym zadaniem programisty Java jest więc szczegółowe rozpoznanie zapotrzebowania klienta w ramach konkretnego zlecenia. Powinien on zaproponować optymalne rozwiązania i przedstawić kilka scenariuszy. Sednem pracy jest oczywiście napisanie kodu – poprawnego, wolnego od bugów, przejrzystego i funkcjonalnego.

Każde zlecenie wymaga też przygotowania dokumentacji technicznej – to najmniej ekscytująca część zadania, ale może być bardzo pożyteczna w przyszłości – w pracy nad kolejnymi zleceniami czy w modernizacji tych, których dotyczy. Przed wypuszczeniem kodu w świat, programista Java musi również przeprowadzić jego testy, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Programista Java – wymagania od kandydata

Pracodawca może wymagać od kandydata na stanowisko programisty Java odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Może, ale nie musi – w tego typu wolnych zawodach liczą się przede wszystkim umiejętności i skuteczność, dyplom studiów wyższych nie zawsze więc będzie potrzebny. A jeśli jesteś zdolny, niezbędne doświadczenia zdobędziesz już w pracy nad konkretnym projektem.

Do atutów kandydata należą natomiast cechy charakteru, przyczyniające się do większej efektywności: zaradność, samodzielność, nastawienie na innowacje, ciekawość świata, sumienność, a nawet pewna doza pedantyzmu, przydatna podczas tworzenia przejrzystego kodu.

Praca programista Java – gdzie szukać ofert?

Poszukiwanie pracy w charakterze programisty Java rozpocznij od serwisów z ogłoszeniami, w których możesz łatwo dobrać odpowiadające ci oferty dzięki przydatnym filtrom (tak jak tutaj: https://www.gowork.pl/praca/programista-java;st/krakow;l).

Dobrą opcją jest również dołączenie do grup i portali zrzeszających freelancerów – możesz tutaj otrzymać swoje pierwsze zlecenia i dzięki temu aplikować do firmy informatycznej z zaczątkiem własnego portfolio.

Ile można zarobić jako programista Java?

Java to najbardziej opłacalny język programowania. Już junior bez doświadczenia może dostać nawet 6 000 zł na rękę, a średnia płaca przekracza 10 000 zł netto. Po latach praktyki i wykonaniu kilku większych projektów możesz się spodziewać zarobków znacznie przekraczających 20 000 zł na rękę, a więc jest o co się starać.

Zobacz także: Jak odzyskać konto Google po zresetowaniu telefonu – proste kroki i porady

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.