treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Drukarki 3D
Technologia

Drukarki 3D – TOP 7 w rankingu polskich producentów

Polscy producenci drukarek 3D nie tylko nie próżnują, ale wręcz dwoją się i troją, aby doścignąć zagraniczną konkurencję w wytwarzaniu urządzeń do druku trójwymiarowych przedmiotów. I to im się udaje, a potwierdzeniem tego są liczne, regularnie zdobywane przez nich nagrody i wyróżnienia za jakość, funkcjonalność i innowacyjność oferowanych przez nich drukarek 3D.

Którzy polscy producenci oferują najbardziej utytułowane modele? Którzy z nich są rozpoznawalni na świecie i zaskarbili sobie uznanie oraz zaufanie klientów? Oto nasz ranking siedmiu najlepszych polskich producentów drukarek 3D.

Zortrax

To niekwestionowany lider na polskim rynku jeśli chodzi o drukarki 3D, który z pewnością wyniósł proces drukowania na nowy poziom. Firma ma na swoim koncie szereg spektakularnych sukcesów, do których należą między innymi:

  • Najlepsza Polska Drukarka 3D 2015 roku,
  • Najlepsza Polska Firma Roku 2015,
  • 3. miejsce w kategorii Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2015 roku dla Zortrax Inventure,
  • 3. miejsce w kategorii Najważniejsze Wydarzenie Roku Na Świecie.

Drukarki 3d Zortrax mają zastosowanie profesjonalne i realizują nawet najbardziej skomplikowane projekty. To nowoczesne urządzenia przeznaczone do najwyższej jakości wydruku.

Możliwości przykładowego modelu – Inventure

Flagowy produkt marki Zortrax – dlaczego jest uznawany za innowacyjny? Między innymi dlatego, że daje możliwość druku z rozpuszczalnymi strukturami podporowymi, czyniąc drukowanie jeszcze łatwiejszym.

Obszar roboczy o wymiarach 135 x 135 x 130 mm. Komora jest całkowicie zamknięta i ma opcję utrzymywania niezmiennej temperatury 90 stopni Celsjusza, co pozwala drukować w bardzo stabilnych warunkach i osiągnąć wysoką dokładność oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się błędów w druku 3D. Jest w dodatku bardzo prosta w obsłudze.

ZMorph

Kolejna firma, która w pełni zasłużyła sobie na miejsce w rankingu najlepszych producentów drukarek 3D w Polsce – ZMorph. W jej ofercie znajdziecie drukarki 3D, które stanowią połączenie wielofunkcyjności oraz wykorzystania nowoczesnego oprogramowania opartego o piksele trójwymiarowe. Warto wiedzieć, że to jedna z najlepiej rozpoznawalnych w USA polskich firm zaopatrujących użytkowników w urządzenia do druku 3D.

Możliwości przykładowego modelu – ZMorph Fab 2-in-1

To jeden z tych modeli, które powinien znać każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z technologią druku 3D. Drukarkę tę wyróżnia przede wszystkim jej wielozadaniowość – dzięki wymiennym głowicom możemy otrzymać nie tylko wydruki trójwymiarowych przedmiotów, ale także narzędzie do obróbki CNC (zgubnej). Dzięki temu każdy projekt może zostać z powodzeniem zrealizowany na jednym urządzeniu.

Uwagę zwraca niezwykle funkcjonalne oprogramowanie All-in-One z prostym w obsłudze interfejsem. To drukarka gotowa do działania od razu po zakupie – może być użytkowana zarówno przez profesjonalistów, jak i początkujących użytkowników. Dodatkowe zalety, jaki oferuje ten sprzęt, to:

  • druk przestrzenny z różnych dostępnych na rynku materiałów,
  • możliwy druk projektów z rozpuszczalnymi w wodzie podporami,
  • autokalibracja,
  • filtr HEPA,
  • współpracuje ze wszystkimi głowicami ZMorph.

Omni3D

To przykład niewielkiej firmy, która wykorzystała swoją szansę na produkcję urządzeń realizujących druk w technologii 3D. Pierwszy model drukarki 3D pojawił się na rynku w roku 2013 i szybko zyskał sobie miano najlepiej sprzedającego się i popularnego w naszym kraju. Niestety okazał się też awaryjny, więc w 2014 zastąpił go kolejny – Factory 2.0. To drukarka 3D, która znalazła zastosowanie w przemyśle.

Możliwości przykładowego modelu – Omni3D Factory 2.0

Na uwagę zasługuje fakt, że Factory 2.0 ze względu na spory obszar roboczy może drukować duże obiekty (albo kilka mniejszych w jednym czasie) z różnego rodzaju termoplastycznych tworzyw sztucznych. Komora zamknięta i podgrzewana, średnica dyszy drukującej 0,4 mm, 2 głowice z systemem automatycznego podnoszenia głowicy nieaktywnej, automatyczna kalibracja platformy roboczej oraz dotykowy panel LCD czynią to urządzenie idealnym do druku skomplikowanych kształtów.

HBot 3D

Hbot 3D ujrzał świat w roku 2013, choć oficjalna premiera miała miejsce dopiero w 1. kwartale roku 2014 w Kielcach, na Dniach Druku 3D. Uwagę zwracało jej obszerne pole robocze oraz zamknięta komora, niestety nie podgrzewana. W 2016 roku HBot wypuścił na rynek ulepszony model – F300.

Możliwości przykładowego modelu HBot 3D F300

To drukarka 3D, która nadal ma duży obszar roboczy (300 x 300 x300 mm), który pozwala drukować sporej wielkości trójwymiarowe przedmioty. Pracuje w formacie STL, OBJ i AMF, przeznaczona jest do użytku przez specjalistów. Współpracuje z systemami operacyjnymi Linux, Microsoft i Apple. Urządzenie F300 obsługuje wszystkie materiały termoplastyczne o temperaturze topnienia max. 260 stopni Celsjusza.

proces drukowania na drukarce 3D

Sinterit

Marka Sinterit powstała w Krakowie, jest obecnie jedną z najlepiej rozpoznawanych na rynku firm oferujących drukarki 3D. W 2015 roku jeden z jej modeli, Sinterit Lisa, zdobył tytuł Najlepszej Polskiej Drukarki 3D i 3. lokatę w kat. Najlepsza Nowa Polska Firma. Jako pierwsza polska firma Sinterit zarzucił technologię FDM na rzecz technologii SLS – metody szybkiego prototypowania opierającej się na selektywnym spajaniu warstw proszku.

Możliwości przykładowego modelu – Sinterit Lisa 2 Pro

Technologia druku 3D przystosowana do pracy z profesjonalnymi projektami, w tym przemysłowymi. Te drukarki 3D pozwalają drukować w całości bardzo skomplikowane, ruchome obiekty, o dodatkowo dużych rozmiarach – nawet 318 mm po przekątnej – i imponującej rozdzielczości od 0,05 mm. Obsługuje liczne materiały, a dzięki dedykowanej aplikacji proces tworzenia modelu i wydruku może być ściśle kontrolowany na każdym etapie.

Ubot3D

Ubot 3D to marka, która dostarcza drukarki 3D przede wszystkim dla przemysłu, odlewnictwa, medycyny, branży architektonicznej i innych branż. Jej produkty są przeznaczone do prototypowania oraz wspierania masowej produkcji – są więc bardzo zaawansowane i niedostępne dla użytkownika indywidualnego. A jednak o ofercie firmy warto powiedzieć kilka słów.

Możliwości przykładowego modelu Ubot 3D P800 Dual

W tym modelu technologia druku pozwala zrealizować nawet duży projekt – urządzenie wyposażone jest w wyjątkowo duże pole robocze o wymiarach 800 x 500 x 500 mm. Model może być wydrukowany w całości, bez konieczności dzielenia go na mniejsze elementy, co skraca czas oczekiwania na wydruk i dodatkowo zapewnia lepszą wytrzymałość modelu.

To drukarka 3D do zadań specjalnych, wyposażona w moduł Wi-Fi, kamerę, pamięć oraz autorski system zabezpieczenia przeciwprądowego. Jakby tego było mało, jest w stanie drukować bez dostępu do zasilania przez kwadrans, co ma wielkie znaczenie w przypadku awarii. Wyposażona jest w czujniki kontrolujące proces podawania filamentu, a więc natychmiast wysyła powiadomienie o zatkaniu dyszy czy skończeniu się rolki z materiałem.

Blixet

To firma z Sosnowca, której drukarki 3D łączą w sobie prostotę użytkowania i dbałość o najwyższą jakość wydruku. Wyjątkowo precyzyjne odwzorowanie i technologia druku FFF pozwalająca na bardzo szybką pracę urządzeń i wydruk nawet dużych obiektów – to główne założenia i ścieżki rozwoju marki Blixet.

Możliwości przykładowego modelu – Blixet Skala

Blixet Skala to drukarka 3D do zastosowań profesjonalnych, wykorzystywana w przemyśle. Technologia druku UDL oparta o wykorzystanie żywic światłoutwardzalnych UV i technologia Digital Light Processing pozwalają osiągnąć niezwykłą precyzję druku oraz dużą prędkość pracy urządzenia. Duży obszar roboczy (330 x 180 x 500 mm) zapewnia możliwość wydruku dużych obiektów lub kilku mniejszych w jednym czasie. Platforma robocza kalibruje się automatycznie, a drukarka przystosowana jest do pracy z wieloma różnymi filamentami.

Drukarki Blixet Skala wyposażone są w nowoczesny panel sterowania zapewniający stałą kontrolę nad procesem drukowania na każdym jego etapie. Firma zapewnia także możliwość doposażenia tego modelu (i pozostałych swoich produktów również) w dodatkowe opcje pozwalające podnieść jego wydajność oraz rozszerzyć jego zastosowania.

Podsumowanie

Polski rynek producentów drukarek 3D jest zaskakujący. Oferuje nam szereg urządzeń, które z powodzeniem konkurują z największymi światowymi markami i ich produktami. Poszczególni producenci mogą poszczycić się spektakularnymi sukcesami w licznych konkursach i plebiscytach. Pozostaje nam tylko życzyć im kolejnych sukcesów.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.