treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

RTV i AGD

Mając dobrą lustrzankę opowiesz innym swoją historię.

Fotografia była przez wiele lat dobrem luksusowym, Żeby mieć rodzinne zdjęcia trzeba było skorzystać z usług fotografa, które do najtańszych nie należały. Zrobienie zdjęcia trwało chwilę, natomiast proces jego wywołania już nie. Był on czasochłonny i wymagał specjalistycznej wiedzy. Fotografię zrewolucjonizowała błona negatywowa i aparaty kompaktowe. Film fotograficzny mógł kupić praktycznie każdy tak jak obsłużyć popularny kompakt. Koszty wywołania zdjęć nadal były wysokie jednak dla wielu już do przyjęcia.

Wszystko zmieniło się z nadejściem fotografii cyfrowej

Zrewolucjonizowany został zwłaszcza proces uczenia się fotografii. Kiedy za każde wywołane zdjęcie, nawet nieudane trzeba było płacić wiele osób ograniczało się do robienia zdjęć w sposób okazjonalny. W dobie cyfryzacji fotografii można już pstrykać zdjęcia bez konsekwencji finansowych. Pojawienie się aparatów cyfrowych stało się powszechne. Jednak dla wielu osób zdjęcie z kompaktu czy telefonu komórkowego to za mało, żeby cieszy się jakością otrzymanych zdjęć. Na szczęście dla nich cyfryzacja objęła również aparaty wyższych klas w tym lustrzanki, aparaty pełno-klatkowe i wiele innych akcesoriów. Lustrzanka dla amatora to nie luksus, ale początek doskonałej zabawy, jaką jest świadome robienie zdjęć. Lustrzanka zmusza do inwencji i samodzielnego myślenia. Przed jej zakupem należy się odpowiednio przygotować. Ważne jest to jak często chcemy robić zdjęcia, w jakich okolicznościach i z jakiej odległości.

Dobra lustrzanka

Dobra lustrzanka będzie miała możliwość wymiany obiektywów, co pozwoli na uzyskiwanie jeszcze lepszych efektów podczas robienia zdjęć. Przed zakupem musimy mieć już sprecyzowane oczekiwania. Wypadałoby również poczytać trochę literatury, oglądać filmiki o tej tematyce na YT. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zapisanie się do koła fotograficznego. Tam pod okiem dobrego instruktora dużo łatwiej będzie nam wypłynąć na szerokie wody fotografii cyfrowej. Nauczymy się czym jest przysłona, czas ekspozycji zdjęcia i kadrowanie. Dowiemy się czym jest ISO, balans bieli i światło zastane. Fotografia, zwłaszcza ta z użyciem lustrzanek to nieustanna nauka. Należy pamiętać, że lustrzanka dla amatora, który dopiero planuje robienie lepszych jakościowo zdjęć nie musi być droga i wyposażona w funkcje, które na początku nauki nie będą mu do niczego potrzebne. Pierwsza lustrzanka ma być zachęta do dalszego rozwoju i nauki. Jednak przede wszystkim ma dać użytkownikowi radość z robienia zdjęć i ich efektów. Jeżeli złapie bakcyla, dale będzie tylko lepiej.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.