treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Technologia

Networking w branży IT – czym jest?

Networking to jedno z tych słów, które w ostatniej dekadzie jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Specjaliści HR i headhunterzy przekonują o konieczności budowania swojej marki osobistej poprzez sieć kontaktów, nie tylko z branży, z której się wywodzimy. Niestety, pracownicy przypominają sobie o kluczowym znaczeniu relacji z otoczeniem zawodowym dopiero w momencie poszukiwania nowej pracy. Dlatego eksperci podkreślają, że dbanie o kontakty zawodowe powinno być procesem ciągłym, towarzyszącym każdej naszej pozycji zawodowej. Zatem, przyjrzyjmy się temu jak zbudować skuteczny Networking w IT.

Sprawdź również: Roboty i ludzie – rozwój technologii

Obserwacja otoczenia

Przede wszystkim, na początku warto skupić się na wnikliwej obserwacji najbliższego otoczenia. Czy koledzy z firmy, którzy na pewno mają takie same zainteresowania, znają innych pasjonatów branży IT? Czy chodzą na wydarzenia branżowe? Jeśli tak, może warto razem wybrać się na najbliższą konferencję. Osoby, które codziennie spotykamy w pracy to odzwierciedlenie rynku IT w skali mikro – warto zadbać o dobre relacje z nimi.

A jeśli nie uda Ci się nawiązać wartościowej relacji z nikim z najbliższego otoczenia? Nie zrażaj się i szukaj dalej swoich bratnich dusz IT. Rozejrzyj się za organizowanymi meet-upami w Twoim mieście. Jest duże prawdopodobieństwo, że spotkasz tam entuzjastów praktycznie każdej technologii. Podczas tego typu eventów nie tylko nawiążesz wartościowe znajomości, ale przede wszystkim miło spędzisz czas wśród osób, które mają identyczne pasje.

Profil na Linkedin

Kolejnym krokiem jest odświeżenie swojego profilu na Linkedin. Często bywa on niedoceniany przez pracowników, jednak nie można zapominać, że jest to doskonałe miejsce do budowania swojej sieci kontaktów. Może posłużyć jako bardziej profesjonalna (niż Facebook) platforma do pokazywania innym swoich najnowszych projektów i osiągnięć, a także jako miejsce do wymieniania informacji z osobami odgrywającymi strategiczną rolę w rozwoju Twojej kariery.

Warto też wyjść poza sferę online. Wybierz się na konferencję i porozmawiaj z jednym z prelegentów, którego prezentacja najbardziej Cię zainteresuje. A może sam masz odwagę wystąpić na takim wydarzeniu i podzielić się z innymi swoją wiedzą? Albo weźmiesz udział w konkursie, w którym będziesz mógł się pochwalić swoimi technicznymi umiejętnościami? To doskonała okazja, aby przedstawić się czołowym ekspertom w branży i nawiązać wartościowe kontakty. Oczywiście, jeśli jesteś osobą o introwertycznym usposobieniu, nie powinieneś robić nic wbrew sobie – metody online, zwłaszcza w branży IT, sprawdzają się równie dobrze jeśli chodzi o kwestię budowania sieci kontaktów.

Zobacz też: Wykorzystanie chatbotów – czym są?

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.