treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

parawany pokojowe
Lifestyle

Parawany pokojowe – nowy trend w urządzaniu wnętrz

Parawany pokojowe stają się coraz bardziej popularne wśród osób, które cenią sobie oryginalność, funkcjonalność i wytrzymałość. Dzięki temu, że producenci oferują bardzo szeroki ich wybór, bez żadnego problemu można dopasować je do każdego pomieszczenia. Bez względu na to, w jakim stylu się je urządziło. Parawany pokojowe mogą pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale także estetyczną – i być niesamowitą ozdobą pomieszczenia. Mobilna ścianka pozwala podzielić duże pomieszczenie na strefy, a także zmienić jego wygląd. Jaki parawan pokojowy wybrać, decydując się na jego zakup?

Czym jest parawan pokojowy?

Kilkadziesiąt lat temu parawany pokojowe były często spotykane w domowych wnętrzach. Ustawiano je przede wszystkim w sypialniach, gdzie wyznaczały strefę do zmieniania ubrań. Dziś zazwyczaj pełnią rolę dekoracyjną, dodając pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Wybierając parawan do konkretnego pokoju, warto kierować się stylem, w jakim został on urządzony. Jedne parawany będą dobrze prezentować się w klasycznych wnętrzach, inne z kolei będą stanowić niepowtarzalną dekorację pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim bądź prowansalskim.

Jeśli chodzi o użytkowe funkcje parawanów to doskonale nadają się one do podzielenia pomieszczenia na dwie osobne części. Dzięki temu nawet w niewielkich mieszkaniach bez problemu można wyznaczyć strefy reprezentacyjne i te służące do relaksu i odpoczynku.

Parawany obecnie najczęściej spotkać można w pokojach dziennych – gdzie ich zadaniem jest oddzielenie od siebie poszczególnych stref _ jadalni, kącika telewizyjnego, biblioteczki czy miejsca pracy. W pokojach, w których nie ma dużego dostępu do światła, lepiej sprawdzą się półprzezroczyste parawany. Przepuszczają one światło do odgrodzonej części.

Zobacz także: JAKIE NAKLEJKI NA PŁYTKI PODŁOGOWE WYBRAĆ?

Parawany pokojowe w sypialni

Parawany pokojowe doskonale sprawdzą się także w sypialni, gdzie mogą być nie tylko bardzo praktyczne, ale i dekoracyjne. Świetnie wyglądają tutaj parawany ażurowe, którymi można oddzielić od strefy z łóżkiem miejsce do przebierania bądź kobiecą toaletkę. Parawan powinien podkreślać klimat sypialni, lepiej więc zdecydować się na lekką, subtelną konstrukcję, która będzie pasować do stylu pomieszczenia.

parawany pokojowe

Prawda jest taka, że parawany pokojowe doskonale sprawdzą się w każdym miejscu w mieszkaniu. Świetnie będą pasować do pokoju dzieci, kiedy zaistnieje potrzeba podzielenia go na dwie osobne strefy dla rodzeństwa. Dzięki temu każdy maluch będzie miał zapewnioną prywatność i kącik tylko dla siebie.

Rodzaje parawanów pokojowych

W sklepach znaleźć można całe mnóstwo wzorów parawanów pokojowych. Chyba najpopularniejszym wyborem wciąż pozostają modele drewniane, a to ze względu na ich tradycyjny wygląd i wysoką wytrzymałość. Świetnie będą pasować zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Parawany ażurowe doskonale pasują do mniejszych pomieszczeń, gdzie mają za zadanie odgrodzić od siebie poszczególne strefy, ale jednocześnie nie przytłaczać wnętrza.

Parawany materiałowe nie są zbyt popularne z tego względu, że tkanina kurzy się i brudzi, przez co wymaga częstego czyszczenia i prania. Może okazać się także niepraktyczna, jeśli w mieszkaniu są zwierzęta 0 zwłaszcza koty uwielbiają ostrzyć na materiale swoje pazurki.

Parawan pergaminowy niezmiennie kojarzony jest ze stylem orientalnym. Oznacza to, że świetnie wkomponuje się we wnętrza artystyczne, wymagające pewnej dawki fantazji. Równie dobrze sprawdzi się w restauracjach, gdzie może zapewniać gościom prywatność, oddzielając od siebie poszczególne stoliki.

Sprawdź też: JAK TANIO WYKOŃCZYĆ SCHODY BETONOWE?

parawany pokojowe

Gdzie najlepiej sprawdzą się parawany pokojowe?

Podsumowując, parawany pokojowe przeżywają obecnie swój wielki powrót. Nic dziwnego, skoro są nie tylko niebanalną ozdobą pomieszczenia, ale także pełnią bardzo praktyczną rolę. Z możliwości ich zastosowania ucieszą się z pewnością właściciele niewielkich mieszkań, gdzie wydzielenie poszczególnych stref bywa bardzo utrudnione bez ingerencji w układ ścian.

Ogromny wybór parawanów w sklepach sprawia, że do każdego wnętrza można wybrać taki model, który fantastycznie podkreśli jego charakter.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.