treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

zdrowe kanapki
Zdrowie

Zdrowe kanapki, czyli jakie?

Odpowiednia dieta to klucz do zdrowia. Dlatego zawsze powinno być w niej miejsce dla zdrowych kanapek. Można je jeść na śniadanie czy kolację, a czasem po prostu jako przekąskę. Warto zatem wiedzieć jak przyrządzić kanapkę, aby aby była zdrowa i wartościowa. Zdrowe kanapki dla każdego, kto chce zacząć świadome odżywianie. Oto proste, smaczne, a przede wszystkim odżywcze przepisy!

Zobacz również: Jakie witaminy przy niedoczynności tarczycy?

Zdrowe kanapki – skład

Zdrowe kanapki powinno się komponować zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia. Oznacza to, że wszystkie składniki dobiera się w oparciu o ich wartości. Dlatego jej podstawą powinny być warzywa. Wśród nich najlepiej jest postawić na takie warzywa jak rukola, sałata, szpinak czy szczypior. Wszystkie te warzywa mają w sobie mnóstwo witamin i substancji odżywczych. Jak kanapka to oczywiście pieczywo. Komponując zdrową kanapkę najlepiej jest są przyrządzić na pieczywie razowym, ponieważ jest ono bogate w witaminy i minerały. Smarując kanapę wiele osób uważa, że trzeba zrezygnować z masła. Lepszym rozwiązaniem są niskotłuszczowe serki? Niekoniecznie! Jeśli chodzi o dzieci, to masło dostarcza im potrzebnych tłuszczów. Wpływają one między innymi na prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Jednak osoby z wysokim cholesterolem powinny postawić np. na margaryny. Są produkty specjalnie stworzone dla osób, które nie powinny przyjmować za dużo tłuszczów.

zdrowe kanapki

Wspomniane wcześniej warzywa to jednak nie wszystko. Zdrowa kanapka musi być bardziej odżywcza. Dlatego warto postawić na ryby, w szczególności na łososia lub makrelę. Są to ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

Kanapka musi być smaczna

Komponując zdrową kanapkę nie można zapomnieć o różnych dodatkach, które sprawią, że będzie ona naprawdę pyszna. Przykładem mogą być różnego rodzaju pasty. W ich przypadku dobrym pomysłem jest stosowanie różnych kombinacji. Może być to połączenie past z nasion strączkowych jak hummus. Poza pastami idealnego smaku kanapce dodać może popularny twarożek. Do jego sporządzenia warto wykorzystać różne warzywa, choćby rzodkiewkę, ogórek czy zdrowy czosnek.

zdrowe kanapki

Sprawdź też: INSULINOOPORNOŚĆ – CZEGO NIE JEŚĆ

Zdrowe kanapki – jak przygotować?

Komponując zdrową kanapkę uwagę zwrócić należy na to jaką i skąd kupuje się żywność. Najlepiej jeśli będzie to zdrowa żywność produkowana w ekologicznych gospodarstwach. Dotyczy to przede wszystkim warzyw.

Przepis na zdrową kanapkę!

Do przygotowania zdrowej kanapki będzie Ci potrzebne:

  • dwie kromki chleba żytniego, z ziarnami
  • masło
  • sałata
  • pomidor
  • łosoś wędzony
  • jajko ugotowane na twardo

Wystarczy posmarować kromki masłem, położyć sałatę, łososia, jajko pokrojone w plasterki i pomidora. To bardzo szybki przepis, który jednocześnie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych!

Sprawdź także: Jaki chleb przy niedoczynności tarczycy?

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.