treco.pl

treco.pl – rtv i agd, technologie, IT

farba z brokatem
Lifestyle

Farba z brokatem – pomysł na oryginalne wnętrza

Malowanie ścian to jeden z najczęściej preferowanych sposobów na szybkie i niedrogie odświeżenie lub zmianę wystroju mieszkania. Malowanie można zlecić profesjonalnej firmie usługowej, która zajmuje się tym zawodowo, albo można też wykonać to samodzielnie. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby zrobić to dobrze. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym malowanie mieszkania zakończy się sukcesem. Nawet farba z brokatem będzie idealnie nałożona!

Podstawowe zasady malowania ścian

Malowanie ścian nie należy do skomplikowanych czynności,. Jednak żeby uniknąć ewentualnych poprawek, warto wcześniej zapoznać się z kilkoma prostymi, ale bardzo ważnymi zasadami.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby malowanie zaplanować na dzień, kiedy będzie najlepsza na to temperatura, czyli 18-21 stopni. Jest to bardzo ważne, ponieważ w trakcie pracy należy często wietrzyć pomieszczenie. Z kolei jeśli temperatura będzie za niska, to farba będzie bardzo długo schła. Z kolei, jeśli będzie gorąco, to zbyt szybkie schnięcie farby może skutkować jej pękaniem.

Kolejną ważną zasadą jest prawidłowe przygotowanie ścian do malowania. Wszelkie zabrudzenia, nierówności, pęknięcia, stare tapety i farby należy dokładnie usunąć ze ściany. Ściana powinna być idealnie gładka i równa co pozwoli uzyskać najlepszy efekt.

Sprawdź też: PAJĄKI W DOMU – JAK Z NIMI WALCZYĆ?

farba z brokatem

Na koniec warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór farby. Nie chodzi tu tylko o jej idealny odcień. Również o jej ilość i właściwości, które pozwolą bez przeszkód pokryć dany rodzaj powierzchni. Nie ma farb uniwersalnych, które nadają się do każdej powierzchni. Każda z nich ma swoje określone przeznaczenie. Na przykład farbą akrylową można pokryć beton czy tynk. Natomiast farba lateksowa i lateksowo-akrylowa nada się do malowania łazienek i kuchni. Oczywiście w wyborze odpowiedniej farby może pomóc pracownik sklepu budowlanego. Jednak tylko pod warunkiem, że znamy rodzaj powierzchni i wcześniej dokładnie obliczyliśmy, ile jej potrzebujemy.

Rodzaje farb z brokatem

Na rynku obecnie dostępna jest bardzo szeroka paleta barw farb, spośród których na pewno każdy może znaleźć idealny odcień dla siebie. Są to zarówno mocne kolory, jak i stonowane klasyczne barwy najczęściej stosowane w nowoczesnych i surowych aranżacjach. Oczywiście dla bardziej odważnych osób, szukających szalonych i niestandardowych farb, producenci stworzyli farby z brokatem. Jest to świetne rozwiązanie, które nadaje aranżacji nieco świeżości i oryginalności.

Tak samo, jak w przypadku klasycznych farb, tu także mamy do wyboru kilkach ich rodzajów. Najpopularniejsza jest oczywiście farba z brokatem w składzie. Jest to gotowa farba, która zawiera domieszkę wyjątkowo błyszczących drobinek – przed użyciem wystarczy ją jedynie zamieszać i jest gotowa do użycia.

Inna ciekawą propozycją są brokatowe farby transparentne, które często nazywane są lakierami. Tego typu produkt służy do stworzenia warstwy dekoracyjnej na powierzchniach, które wcześniej zostały pokryte klasyczną farbą.

Sprawdź też: ARANŻACJA MIESZKANIA – NAJPOPULARNIEJSZE KOLORY MEBLI I ŚCIAN

farba z brokatem

Niezbędne narzędzia do malowania ścian

W przypadku wyboru narzędzi do malowania ścian farbą z brokatem istnieje tylko jedna zasada. Tego typu produkt należy nanosić pędzlem – najlepiej o naturalnym włosiu, ponieważ pozwala to równomiernie rozłożyć produkt na całej powierzchni. Wałki o długim włosiu lepiej sprawdzają się podczas nakładania klasycznych farb, choć w sklepach budowlanych na pewno można znaleźć wiele ciekawych akcesoriów tego typu.

Najlepszy sposób na malowanie ścian farbami z brokatem

Farba z brokatem jest równie łatwa w nakładaniu, jak i farba klasyczna. Należy tylko pamiętać o tym, aby często ją mieszać ręcznie i w sposób delikatny, ponieważ mieszanie mechaniczne może zniszczyć drobinki brokatu. Poza tym, przed rozpoczęciem malowania dobrze jest wcześniej przygotować dobre źródło światła. To czy aplikacja farby jest prawidłowa, a drobinki brokatu rozkładają się w sposób równomierny, będzie można dostrzec tylko wtedy, gdy ściana będzie porządnie oświetlona. W innym wypadku powierzchnia będzie wyglądała nieestetycznie i trzeba będzie dokonać poprawek dla uzyskania pożądanego efektu.