treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

kolory mebli
Lifestyle

Aranżacja mieszkania – najpopularniejsze kolory mebli i ścian

Udana aranżacja mieszkania to nie lada wyzwanie dla domowników. Wymaga to przede wszystkim określenia własnych potrzeb co do funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, jak i ich walorów wizualnych. Czasem już na pierwszym etapie pojawiają się pewne komplikacje, które trudno przeskoczyć. Przecież ile osób w domu, tyle pomysłów i nie zawsze łatwo dość do kompromisu, z którego każdy będzie zadowolony. Zatem od czego zacząć by nie zniechęć się zbyt szybko? Jakie kolory mebli i ścian warto wybrać?

Planowanie przestrzeni – kolory mebli i ścian

Każdy remont, nawet ten najmniejszy należy zacząć od planowania zarówno wykorzystania przestrzeni, jak i motywu przewodniego. Niezależnie, czy remont dotyczy domu jednorodzinnego, czy mieszkania w bloku, to warto podzielić przestrzeń na dwie strefy – prywatną i publiczną. Jasne określenie wykorzystania każdego dostępnego pomieszczenia jest bardzo istotne, ponieważ będzie zdecydowanie łatwiej umeblować taką przestrzeń. Poza tym każdy z domowników otrzyma swoje cztery kąty, w których będzie czuł się najlepiej.

Sprawdź też: PAJĄKI W DOMU – JAK Z NIMI WALCZYĆ?

kolory mebli

Podział na strefy

Podział przestrzeni na funkcjonalne strefy znacznie ułatwia aranżację zarówno małych, jak i dużych mieszkań. Pierwszą z nich jest strefa wejściowa. Urządzenie tego miejsca jest bardzo istotne nie tylko ze względu na częste przyjmowanie gości. Jej funkcjonalność wpływa nie tylko na życie rodziny, ale także utrzymanie porządku w pozostałych pomieszczeniach. Strefa wejściowa powinna być przede wszystkim odpowiednio duża i dobrze oświetlona. Warto ograniczyć zbędne meble typu komody i gotowe moduły na rzecz funkcjonalnych i pojemnych szaf w zabudowie. Pozwoli to stworzyć odpowiednią przestrzeń do przechowywania kurtek oraz butów i jednocześnie utrzymać tam nienaganny porządek. Dodatkowo można zamontować duże lustra na drzwiach szafy, przez co uzyskamy optyczne powiększenie pomieszczenia.

Zobacz także: Jak zoptymalizować rozmieszczenie sprzętów w kuchni: praktyczne wskazówki

Kolory mebli a podział na strefy

Kolejną ważną strefą mieszkania, nad którą warto dłużej się zastanowić, jest strefa dzienna – salon i jadalnia. Bardzo często do tej strefy należy również dodać kuchnię, ponieważ obecnie bardzo popularne są otwarte przestrzenie, gdzie kuchnia jest połączona z salonem. Jest to bardzo praktyczne i ciekawe połączenie, ponieważ optycznie powiększa mieszkanie, dodając mu spójności. Aranżacja tego miejsca powinna być bardzo funkcjonalna i dopasowana do potrzeb domowników. Jeśli chodzi o kuchnię, to najlepiej sprawdzają się meble w zabudowie w stonowanych kolorach, które nie odwracają uwagi od salonu. W funkcjonalnej kuchni powinno być dużo miejsca do przechowywania, aby niepotrzebne akcesoria nie spoczywały na blatach, ponieważ to może prowadzić do pojawiania się bałaganu. Dalsza część tej strefy powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Zwykle stawiamy na duży stół z krzesłami, przy którym odbywają się rodzinne obiady oraz wygodną kanapę idealną do spędzania długich wieczorów.

kolory mebli

Praktycznie czy nowocześnie

Obecnie w wielu domach i mieszkaniach króluje styl nowoczesny. Stonowane odcienie na ścianach i nieco bardziej odważne kolory mebli, szczególnie tych wypoczynkowych to najczęstszy wybór młodych ludzi. Odważne akcenty dodają pomieszczeniom charakteru i stwarzają idealne miejsce do odpoczynku po trudnym dniu pracy.
Oczywiście w takiej ekstrawagancji należy mieć też umiar, ponieważ bardzo łatwo jest przesadzić. Na przykład wybierając odważny i mocny kolor kanapy, to ściany w tym pomieszczeniu powinny mieć stonowane odcienie beżu, aby całość nie wyglądała groteskowo.

Zobacz także: FARBA Z BROKATEM – POMYSŁ NA ORYGINALNE WNĘTRZA

Najczęstsze błędy w aranżacjach

Najczęstszym i największym błędem w aranżacjach jest nieodpowiedni wybór mebli. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest zagracić nawet duże przestrzenie. Dlatego warto wybierać tylko funkcjonalne meble, najlepiej te w zabudowie. Miejsce do przechowywania jest bardzo potrzebne szczególnie wtedy, gdy wśród domowników są małe dzieci.
Kolejnym błędem, który coraz rzadziej się pojawia, to nieodpowiednio dobierane kolory. Czasem w mieszkaniach spotykamy niemal całą paletę barw na ścianach, przez co całość nie wygląda spójnie. Poza tym nie wszystkie kolory do siebie pasują, przez co efekt jest odmienny do zamierzonego.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.